Sylwester pijarski w Łapszach Niżnych.

Sylwester pijarski w Łapszach Niżnych.

W dniach 29.12.2018 – 01.01.2019 odbył się Pijarski Sylwester, który do zimowej stolicy Spiszu – Łapsz Niżnych – ściągnął ponad 200 osób z całej Polski. Wzięli w nim udział przedstawiciele młodzieży wraz ze swymi opiekunami z: Bolesławca, Elbląga, Jeleniej Góry, Katowic, Krakowa, Łowicza, Poznania, Rzeszowa, Warszawy oraz gospodarze z Łapsz Niżnych i okolic.

Po zakwaterowaniu w szkole uczestnicy sylwestra rozpoczęli wspólny czas od kolacji w plenerze, podczas której mogli się ze sobą zapoznać, porozmawiać, a po długiej podróży najeść się do syta kiełbaską z grilla i swojskim bigosem. Bezpośrednio po kolacji miała miejsce Droga Krzyżowa na Kalwarii Spiskiej. 

Następny dzień rozpoczął się od jutrzni – wspólnej modlitwy Kościoła, prowadzonej przez kleryków pijarskich: Janka i Pawła. Po śniadaniu została zorganizowana wycieczka krajoznawcza po okolicy: Jaworki – Durbaszka – Szczawnica. Późnym popołudniem młodzież pijarska dotarła do Krościenka, gdzie w kościele przy Kopiej Górce uczestniczyła w Eucharystii odprawianej przy grobowcu Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Po Mszy św. młodzież wysłuchała krótkiej historii życia patrona miejsca – założyciela Ruchu Światło - Życie. Ostatnim punktem niedzieli była Adoracja Najświętszego Sakramentu (z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania) - pięknie animowana przez młodzież Pijarską z Łapsz Niżnych, która odbyła się w kościele parafialnym pw. św. Kwiryna, przy nowo odrestaurowanym zabytkowym ołtarzu głównym.

Ostatni dzień roku przywitaliśmy również modlitwą i śniadaniem. Ważnym punktem dnia była przedpołudniowa Eucharystia, podczas której uczestnicy sylwestra „duchowo podsumowali” minione dwanaście miesięcy. Po Mszy św. młodzież przygotowała grę terenową: Quest na temat błogosławionego ks. Józefa Stanka –męczennika Powstania Warszawskiego. Po obiedzie był czas na rozgrywki sportowe i krótki odpoczynek, po którym rozpoczęły się intensywne przygotowania do Sylwestra.  Punktualnie o godzinie 20.00, w holu szkoły młodzież zatańczyła poloneza, który rozpoczął zabawę do białego rana. Tuż przed północą na boisku szkolnym była okazja, by wspólnie przywitać Nowy Rok oraz złożyć sobie życzenia przy pokazie fajerwerków. Wspólnie zostało odśpiewana „Sto lat” Karolowi z Bolesławca, który z tej okazji zdmuchnął osiemnaście świeczek na urodzinowym torcie. O 00.20 uczestnicy sylwestra zebrali się w holu szkoły na Eucharystii – na dobry początek roku, która obdarowała nas noworocznym błogosławieństwem i homilią zawierającą dużą dawkę dobrego humoru. Po Mszy św. nastąpiła dalsza zabawa. Ostatni taniec zakończył się o godz. 7.15 - tym samym padł nowy rekord zabawy na wszystkich dotychczasowych Sylwestrach Pijarskich.Uczestnicy zaczęli wracać do swoich domów, a młodzież z Łapsz rozpoczęła wielkie sprzątanie szkoły, by już 2 stycznia wrócić radośnie do szkolnych ławek;-)

Miniony koniec roku upłynął zdecydowanie za szybko!