Dr Zdzisław Pogoda w szkole w Elblągu

Dr Zdzisław Pogoda w szkole w Elblągu

Dr Zdzisław Pogoda jest wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim. 24 września odwiedził uczniów Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu, żeby podczas spotkania z uczniami przybliżyć im zastosowanie matematyki w życiu codziennym.

Podczas swojego wykładu dr Pogoda zwrócił uwagę na zjawisko samopodobieństwa, które wiąże się z fraktalem, a ono wykorzystywane było w filmach m. in. Gwiezdne wojny czy Hobbit. Ma ono również zastosowanie w fotografii - stają się one bardziej niesamowite niż są w rzeczywistości. 

- Pan profesor pisze książki, prowadzi bardzo interesujące wykłady. Pokazuje inną matematykę niż ta szkolna. Często wydaje nam się, że matematyka to są liczby, a tymczasem to tylko jej bardzo wąski wymiar - powiedział Arleta Pastewska, nauczycielka matematyki. To własnie z jej inicjatywy odbyło się spotkanie. Chciała pokazać uczniom inną stronę tego często trudnego przedmiotu, jakim jest matematyka. 

Spotkanie to niewątpliwie wpisuje się w Rok Matematyki, który został ustanowiony w 2019 roku przez Senat. Jego ideą jest uhonorowanie polskich matematyków i ich osiągnięć, a także docenianie znaczenia tej dziedziny nauki w rozwoju społeczeństw.


Na podstawie: gosc.pl

Zdjęcie: gosc.pl