Patrocinium w Łowiczu

Patrocinium w Łowiczu

Choć Patrocinium, czyli Święto opieki św. Józefa Kalasancjusza, obchodzimy co roku, to za każdym razem jest ono inne. Tak właśnie było 27 listopada w Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju w Łowiczu, ponownie okazało się wyjątkowe. 

Dzień rozpoczął się od wspólnej Eucharystii, następnie agapa w klasach. Tego dnia do wspólnoty szkolnej zostali również włączeni uczniowie klas pierwszych. A na zakończenie radosnego przeżywania wszyscy mogli obejrzeć sztukę pt. "Gość oczekiwany". 

Podczas porannej Eucharystii, która rozpoczynała Patrocinium, obecny był bp Andrzej Dziuba. Przekazał już na samym początku pozdrowienie - życzę, by to był dzień pełen radości i serdecznego świętowania. O. Marek w kazaniu nawiązał do słów Jezusa Chrystusa na temat troski Boga o swoje dzieło stworzenia, dał także świadectwo potwierdzające, że „Ojciec wasz wie, czego potrzebujecie”. Następnie wszyscy uczniowie udali się do swoich klas na agapę. Każda z nich otrzymała tort specjalnie przygotowane na tę okazję od pana dyrektora. Był to czas dla wspólnoty klasowej, która mogła porozmawiać ze sobą, ale także porozmawiać z wychowawcą.

Kolejna część świętowania odbyła się na sali gimnastycznej. Tam najpierw uczniowie klas pierwszych, zarówno szkoły podstawowej jak i liceum, złożyli ślubowanie z uczestniczeniem sztandaru szkolnego. Następnie wszyscy oglądnęli wspaniały program przygotowany przez najmłodszych uczniów szkoły, którzy również zostali oficjalnie pasowani na uczniów. Te chwile niewątpliwie pozwoliły przypomnieć już tym starszym uczniom, jak jeszcze niedawno sami, tak jak oni, rozpoczynali przygodę z edukacją. Dyrektor Szkoły - Przemysław Jabłoński, podkreślił jak ważni są twórcy szkoły, powiedział do wszystkich zgromadzonych - szkoła powstała dzięki dobroci ludzi z całej Polski, o czym powinniśmy pamiętać w naszej modlitwie.  

Tego dnia zostały również rozdane nagrody za konkursy tematyczne oraz tradycyjnie stypendia kalasantyńskie dla uczniów z tytułami laureatów i finalistów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. W gronie nagrodzonych znaleźli się: Aleksandra Wielgomas, Tymoteusz Kosiorek, Przemysław Łazarski, Maria Kolos, Zuzanna Siewierska, Patrycja Mycka, Kacper Gałązka, Jan Kolas, Damian Okraska, Szymon Adamczyk, Mikołaj Seliga, Maciej Kutkowski.

Kolejnym punktem dnia  był spektakl pt. „Gość oczekiwany”, który wystawili młodzi artyści ze szkoły. Wyreżyserowała go pani Anna Wiercioch i pani Justyna Sikora. Przedstawienie przypomniało, że Jezusa Chrystusa spotykamy w ubogich, głodnych i cierpiących, że Jego twarz odbija się w oczach wieli ludzi czekających na naszą pomoc.

Na zakończenie dnia odbył się mecz nauczycieli z uczniami w siatkówkę, w tym roku zakończony zwycięstwem uczniów.