Odpust parafialny w Cieplicach

Odpust parafialny w Cieplicach

Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela to jeden z dwóch dni patronalnych parafii w Jeleniej Górze - Cieplicach. Drugim jest 15 sierpnia, kiedy czcimy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.


Do odpustu czerwcowego przygotowywaliśmy się duchowo przez nowennę do św. Jana Chrzciciela odprawianą przez 9 dni poprzedzających parafialne święto - opowiada jeden z parafian.  Główne uroczystości odpustowe odbyły się podczas Mszy Świętej o godz. 19.00, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Jakub, franciszkanin, kapelan Domu Rekolekcyjnego "Szema" w Przesiece. Kazanie, skierowane do dzieci i dorosłych, było wymownym świadectwem wiary i życia ojca Jakuba. Mszę odpustową celebrowało sześciu kapłanów, a w całym święcie wzięło udział dziesięciu księży. Liturgię uświetniło liczne grono ministrantów i lektorów oraz udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 w strojach pierwszokomunijnych, które w tym dniu obchodziły swoją rocznicę.

Oprawa muzyczna Mszy Świętej była bardzo starannie przygotowana; szczególnie pięknie zabrzmiało Ave Maria F. Schuberta wykonane na skrzypcach przez Bartosza Czyżewskiego przy akompaniamencie Krzysztofa Bogdana na organach - relacjonuje parafianin. Liturgia, zakończona uroczystym Te Deum, zgromadziła liczna grupę parafian, kuracjuszy i gości. Była piękna, podniosła, nastrajała do głębokiej modlitwy. Ad maiorem Dei Gloriam! Chwała Panu!

Warto też dodać, że po każdej Mszy Świętej w dniu odpustu wszyscy uczestnicy otrzymali buteleczki z wodą święconą wraz ze stosowną modlitwą, a także pamiątkowy magnes z podobizną św. Jana Chrzciciela. Można było również nabyć cegiełki na IV etap konserwacji ołtarza głównego w postaci ikon oraz kubków z sentencjami.

MK