Odpust w Strażnicach

Odpust w Strażnicach

W jubileuszowym roku 270. rocznicy poświęcenia kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wspólnota parafialna ze Strażnic przezywała swoje uroczystości odpustowe.

W tym wyjątkowym czasie wzięli udział również współbracia z Polski: Rektor Wspólnoty i Kościoła na ul. Pijarskiej w Krakowie o. Tomasz Abramowicz, Rektor Wspólnoty i Dyrektor Zespołu Szkół Pijarskich z Elbląga o. Rafał Roszer oraz przedstawiciele Pijarskich Wspólnot Wiary z Rzeszowa. 

Pierwszy dzień uroczystości rozpoczął się od wspólnej modlitwy różańcowej, którą prowadziła parafialna młodzież. Centralnym punktem sobotniego wieczoru była Msza Święta, której głównym celebransem i kaznodzieją był neoprezbiter Archidiecezji Ołomunieckiej Josef Hovad. Niestety ze względu na warunki atmosferyczne, nie odbyła się tradycyjna procesja światła z figurą Matki Bożej ulicami miasta. Na zakończenie tego dnia wszyscy odśpiewali uroczyste Te Deum, po którym proboszcz parafii - o. Łukasz Karpiński, poprowadził nabożeństwo przed obrazem Matki Bożej Strażnickiej, a następnie ks. Józef Hovad i o. Dawid Bartochowski, neoprezbiter pijarski skierowany do pracy w Czechach, udzielili wszystkim wiernym błogosławieństwa prymicyjnego.

Galeria cz. I

Galeria cz. II 

Galeria cz. III 

W drugim dniu uroczystości odpustowe rozpoczęły się od modlitwy różańcowej, którą prowadziły parafialne wspólnoty różańcowe. Następnie miała miejsce suma odpustowa, której głównym celebransem i kaznodzieją był ks. Jiří Čekal z Parafii Ratíškovice, ceniony przez wiernych kaznodzieja i duszpasterz.

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią nie mógł odbyć się popołudniowy piknik rodzinny, który co roku gromadzi liczne grono parafian, gości z okolicznych miejscowości oraz pijarskich przyjaciół z Czech i Słowacji. W jego miejsce odbyły się zawody jazdy na rowerach i hulajnogach skierowane do najmłodszych, które również cieszyły się sporym zainteresowaniem.

Galeria cz. I

Galeria cz. II

Galeria cz. III

Galeria z zawodów

MK