W pierwszy piątek Wielkiego Postu zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji osób zranionych wykorzystaniem seksualnym. W kościele Przemienienia Pańskiego przy ul. Pijarskiej w Krakowie o godz. 18.15 rozpocznie się Droga Krzyżowa, a w jej trakcie będzie możliwość spowiedzi.
Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej wspólnoty Kościoła - napisał abp Wojciech Polak, Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży - Skrzywdzeni, niezależnie od tego kto był sprawcą ich krzywdy, mają prawo liczyć, że nie zabraknie im naszego duchowego towarzyszenia.
W Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów Delegatem odpowiedzialnym za przyjmowanie zgłoszeń o wykorzystaniu seksualnym małoletnich przez osobę duchowną jest o. Grzegorz Misiura. Duszpasterzem odpowiedzialnym za wsparcie duchowe osób pokrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym, ich rodzin i wspólnot, w których doszło do przestępstwa i zgorszenia jest o. Jacek Wolan.
Pełna baza danych delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz duszpasterzy osób pokrzywdzonych dla poszczególnych diecezji i prowincji zakonnych znajduje się na stronie ochrona.episkopat.pl.
Na stronie "Zgłoś Krzywdę" niezbędne informacje mogą znaleźć osoby, które zostały skrzywdzone w Kościele, wiedzą o krzywdzie w Kościele, widzą zaniedbania u przełożonego w Kościele, a także zostały krzywdzone lub wiedzą o krzywdzie poza Kościołem.
Inicjatywa "Zranieni w Kościele" to telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele prowadzone przez katolików świeckich. Bezpłatny telefon 800 280 900 przeznaczony dla osób pełnoletnich czynny jest w każdy wtorek w godz. 19.00-22.00.
Na stronie "Wspólnota ze Zranionymi" można znaleźć propozycje wparcia duchowego, m.in. listę dyżurów telefonicznych pełnionych przez siostry zakonne, które zdecydowały się towarzyszyć osobom zranionym.
Na pomoc przez różnorodną działalność Fundacji św. Józefa KEP mogą liczyć osoby skrzywdzone w dzieciństwie lub młodości, w stanie niepełnosprawności lub bezradności, gdy sprawcami wykorzystania seksualnego byli duchowni lub inne osoby zaangażowane w aktywność wychowawczą, edukacyjną oraz duszpasterską Kościoła.
Przypominamy, że osoby, które dowiedziały się o wykorzystaniu seksualnym dzieci i młodzieży do 15. roku życia, mają obowiązek zgłoszenia tego przestępstwa do organów ścigania.
JW