Wspieramy Ukrainę

Wspieramy Ukrainę

Dokładnie tydzień temu światem wstrząsnęła informacja o wojnie, która rozpoczęła się w Ukrainie. Pijarskie środowiska w całej Polsce starają się pomagać w swoich placówkach tym, którzy przybywają do Polski, jak i Ukraińcom walczącym o swój kraj.

W naszych szkołach w Łowiczu, Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie społeczności szkolne zorganizowały zbiórki żywności, medykamentów, ubrań, które zostaną wysłane za granicę, bądź rozdzielone dla uchodźców przebywających już w Polsce. Zaangażowała się w to również Fundacja Oświatowa. Ponadto w naszych dwóch parafiach w Rzeszowie i Krakowie-Wieczystej można było przekazać dary, które zostaną przetransportowane do jednej z naszych placówek w Ukrainie. Te parafie oraz szkoła w Rzeszowie stały się też miejscem stałego przyjmowania uciekających przed wojną Ukraińców, najczęściej matek z dziećmi.

W ostatnich dniach w czterech naszych domach zakonnych, a także wśród parafian w Krakowie na Wieczystej oraz na terenie parafii rzeszowskiej uchodźcy z Ukrainy znaleźli schronienie. Centrum Kultury Calasanz Kraków-Wieczysta we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 45 im. Pauli Montal już zaprasza do siebie dzieci z Ukrainy na różne zajęcia plastyczne, sportowe, muzyczne informatyczne, językowe i ogólnorozwojowe. Podobne zajęcia w najbliższych dniach zaczną się stolicy, gdzie zaangażowały się Fundacja Krąg przyjaciół Dziecka, Stowarzyszenie Parafiada oraz warszawska szkoła i przedszkole.

Sprawdzone i aktualne informacje dotyczące pomocy Ukraińcom i Ukrainie można znaleźć na stronach i fanpageach szkół i parafii. 

Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom, współpracownikom i parafianom za gotowość i bezinteresowne włączenie się w niesienie pomocy potrzebującym braciom i siostrom z Ukrainy. U progu Wielkiego Postu polecajmy w modlitwach Ukraińców i Ukrainę, i módlmy się o pokój na świecie.

MK