Spotkanie duszpasterzy powołań
ks. Michał Pabiańczyk

Spotkanie duszpasterzy powołań

 Spotkanie było okazją do poznania i podzielenia się pomysłami, wymianą doświadczeń, a także przypomnieniem, jak duszpasterstwo powołań jest ważną częścią pracy duszpasterskiej  mówi o. Radek Boboń po konferencji dla duszpasterzy powołań. 

Odbywała się ona 8 października 2022 r. w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej i zgromadziła blisko 100 duszpasterzy powołań, diecezjalnych jak i zakonnych. 

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu, której przewodniczył bp Andrzej Przybylski, delegat Episkopatu Polski ds. Powołań. Homilię wygłosił ks. Marek Tatar, krajowy duszpasterz powołań, który podkreślił, że metody pracy nad rozeznawaniem powołania powinny być nieustannie uaktualniane. Temu też służył ten zjazd, by próbować wyznaczać nowe kierunki dla tego rodzaju duszpasterstwa. 

 Było to dla mnie pierwsze takie spotkanie, podobnie jak dla bpa Andrzeja opowiada o. Radek, Prowincjalny Duszpasterz Powołań.  — Bardzo się cieszę, że rozpoczęliśmy od wspólnego spotkania na Mszy Świętej pod obrazem Matki Bożej. Podczas pracy w grupach podjęliśmy rozmowę m.in. na temat modlitwy o powołania, promocji multimedialnej, katechezy powołaniowej, rekolekcji działania zespołów powołaniowych, towarzyszeniu osobą rozeznającym. 

Duszpasterze zwrócili uwagę, że podczas swojej pracy coraz częściej swoją posługę rozszerzają również na rodziny, bo to w nim może się kształtować powołanie do życia małżeńskiego, kapłańskiego oraz konsekrowanego. Zjazd, który odbył się na Jasnej Górze może być otwarciem nowego etapu w pracy powołaniowej.

Fot. Radio Fiat, o. Radek Boboń

MK