Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie

Za nami Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie! Po zakończonych dniach w diecezjach nasza grupa przyjechała do Lizbony, gdzie w dniach 1-6 sierpnia 2023 r. odbywały się wydarzenia główne. Hasłem ŚDM były słowa: "Maryja wstała i poszła z  pośpiechem". 

Nasza grupa liczyła 65 osób, w której duszpasterzami byli o. Tomasz Abramowicz i o. Jacek Wolan. Pielgrzymami byli nasi uczniowie, absolwenci, klerycy, parafianie i przyjaciele pijarów i pijarek z Bolszewa, Elbląga, Warszawy, Cieplic, Krakowa, Rzeszowa. Na najbliższy tydzień grupa została zakwaterowana w parafii Olivais w szkole.

Każdego dnia młodzież uczestniczyła w konferencjach prowadzonych przez bpa Piotra Przyborka z diecezji gdańskiej i abpa Marka Jędraszewskiego z archidiecezji krakowskiej, a później w Eucharystii.

Szczególnym miejscem dla polskich pielgrzymów była strefa Polsa-Lizbona, która zlokalizowana była na jednym ze stadionów w Lizbonie. Odbywały się tam spotkania z ciekawymi ludźmi, koncerty, Eucharystie w języku polskim. Właśnie w środę stadion wypełnił się polskimi flagami i pielgrzymami, którzy zgromadzili się na wspólnej Eucharystii, podczas której kazanie wygłosił kard. Grzegorz Ryś. 

Czwartek wzbudzał wiele emocji, był wyczekanym dniem, bo po południu w Parku Edwarda VII pielgrzymi powitali papieża Franciszka. Był to czas wypełniony entuzjazmem młodych ludzi wiwatujących i skandujących: ¡Esta es la juventud del Papa! Każdego dnia na ulicach, w metrze można było spotkać tłumy pielgrzymów z radosnymi pieśniami na ustach zmierzających w jednym kierunku i jednym celu. 

Niesamowitym przeżyciem była droga krzyżowa z papieżem Franciszkiem. Poruszające rozważania połączone z inscenizacją i aranżacjami muzycznymi pozwoliły jeszcze głębiej przeżyć i zrozumieć nabożeństwo, a widok blisko miliona rozmodlonych pielgrzymów pozwalał na zanurzenie się w modlitwie. 

Sobotni poranek to przygotowania do wymarszu na Campo da Graça, gdzie zgromadzili się wszyscy pielgrzymi, by wieczorem wziąć udział w czuwaniu z papieżem Franciszkiem. Droga w 38° wśród półtora miliona pielgrzymów ze 150 krajów była niezwykle kolorowa i wymagająca, ale wszyscy bezpiecznie dotarli na miejsce spotkania. Papież w swoich słowach wypowiedzianych do młodych podczas czuwania powiedział, że: "Patrzeć na kogoś z góry można tylko wtedy, gdy pomaga się mu wstać". 

Po nocy na Campo da Graça wszyscy zostali obudzeni wschodem słońca, by przygotować się do Eucharystii posłania. Podczas kazania papież powiedział, że powinniśmy zabrać "w doliny swojego codziennego życia" z tych Światowych Dni Młodzieży trzy słowa: "jaśnieć, słuchać, nie lękać się". 

Nasza grupa przemierzała również w tych dniach wąskie uliczki Lizbony, nie tylko na nogach, ale również charakterystycznym żółtym tramwajem. Piękne widoki podziwiali z miradouro, czyli licznych punktów widokowych w stolicy Portugalii. Nie zabrakło również pielgrzymki do Fatimy, miejsca objawień Matki Bożej trzem pastuszkom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi.  

Uczestnicy niejednokrotnie podkreślali, jak wielkie wrażenie zrobili na nich młodzi ludzie z całego świata dający swoją modlitwą i postawą świadectwo wiary. Wielu z nich przypominało, jak ciepło zostali przyjęci przez rodziny goszczące w Penafiel w dniach w diecezjach. Pomimo często pojawiającej się bariery językowej rodziny przyjęły naszych pijarskich pielgrzymów jako kolejnych członków rodziny.  

To niezwykłe doświadczenie ŚDM pozostanie na całe życie w pamięci wielu uczestników naszej pijarskiej grupy. 

MK