List od o. Stanisława z Boliwii

List od o. Stanisława z Boliwii

Dzielimy się listem otrzymanym od o. Stanisława z Boliwii, a dokładniej z regionu Cocapata, który zamieszkuje ludność  Quechua i Aimara. Ojciec opisuje jak żyją na co dzień mieszkańcy i czym się zajmują. 

Serdecznie witam i pozdrawiam z Cocapata – Boliwia!

Chciałbym przybliżyć wam nieco pracę na misjach, by było to nasze wspólne dzieło, którego już jesteście częścią poprzez modlitwę i wsparcie materialne, jakiego już od dłuższego czasu mam udzielacie, a za które jesteśmy bardzo wdzięczni. Wielkie, wielkie Bóg zapłać. Niech Pan obdarzy was wszystkich swoim błogosławieństwem.

Parafia w Cocapata to obszar o powierzchni 7000 km2, który zamieszkuje 18 tys. ludności z czego 16 tys. to katolicy. Ludność zajmuje się przede wszystkim uprawą roli (uprawa ziemniaków) i hodowlą: owiec, lam i bydła. Wiele wspólnot na terenie parafii nie ma prądu, nie istnieje system wody pitnej i kanalizacji. Parafia posiada na swoim terytorium ponad 120 wspólnot rozsianych na terenie całego municipio (gminy).

Cocapata to region ludności Quechua i Aimara o bardzo niskim poziomie alfabetyzacji. Pod względem  socjoekonomicznym – w dużej mierze ludność zajmuje się uprawą ziemi i hodowlą lam, alpaków i owiec na niewielką skalę i w sposób bardzo prymitywny (przypominający XVII w. w Polsce). 82% ludności jest biedna lub bardzo biedna. 99% to ludność tubylcza (Indianie Quechua i Aimara).

58% to ludności to kobiety, które są bardzo dyskryminowane, dlatego staramy się także przeciwdziałać przemocy w rodzinie i pomagać w rozwoju kobiet.

Parafia oprócz pracy duszpasterskiej zajmuje się także edukacją dzieci, młodzieży i dorosłych, praktycznie we wszystkich dziedzinach od czytania i pisania po uprawę pomidorów czy innych warzyw. Dlatego zorganizowaliśmy Centrum Kultury, w którym wszyscy zainteresowani mogą teoretycznie i praktycznie nauczyć się, jak uprawiać ziemię w sposób nowoczesny, nauczyć się szycia, haftowania, gotowania, podstaw elektryki i mechaniki nie zapominając o folklorze poprzez naukę śpiewu, tańca i malowania, tradycyjnego dla tego zakątka ziemi.

Parafia prowadzi internat dla 120 uczniów (chłopców i dziewcząt) z odległych wiosek często 2 dni drogi piechotą, by mogli kontynuować naukę w szkole średniej. Na terenie parafii mamy 9 szkól średnich i 80 mniejszych lub większych szkół podstawowych, często w szkole jest 10 lub mniej uczniów z jednym nauczycielem, który uczy wszystkie klasy 1 do 6 razem.

Serdeczne pozdrowienia dla wszystkich ks. Stanisław Chowaniec, Cocapata – Boliwia

Z Bogiem

Mamy wiele wiosek położonych bardzo wysoko w górach, do których trzeba dotrzeć drogami, jak widać na zdjęciach, czasami jest to niemożliwe ze względu na dużą ilość śniegu, błota lub nie możliwości przeprawy przez rzekę z brak mostów.

Rok szkolny rozpoczyna się 1 lutego i trwa do 30 listopada, miesiące grudzień i styczeń to wakacje, pierwsze dwa tygodnie lipca to ferie zimowe, ale często są one przedłużane ze  względu na zimę.           

Nasze kaplice w wielu wioskach są, jak na zdjęciach: dlatego staramy się co jakiś czas wybudować nową kaplicę szczególnie w wioskach, w których nie ma kaplicy, a Msze Święte sprawujemy w domu prywatnym albo w szczerym polu, dlatego chcielibyśmy rozpocząć budowę kaplicy w Sequerancho na terenie Amazoni Boliwijskiej lub w miejscowości Machacamarca wysoko w górach andyjskich na wysokości 4200 m n.p.m. to zależy od tego, czy w tym roku obfite deszcze nie przeszkodzą nam w dotarciu na tereny Amazonii. Chcemy za wszelką pomoc z całego serca w imieniu nas dwóch misjonarzy pijarów z żywiecczyzny pracujących tutaj i w imieniu całej naszej Parafii Matki Bożej Różańcowej w Cocapata podziękować, zapewniamy o stałej naszej modlitwie w intencji Was wszystkich Przyjaciół Misji niech Dobry Bóg obdarzy was wszelkimi Łaskami i Błogosławieństwem.