23 października odbyła się Konferencja Młodych Historyków, podczas której mogliśmy wysłuchać laureatów ogólnopolskiego konkursu historycznego "Pamięć dla przyszłości - w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej" organizowanego przez Stowarzyszenie Parafiada.
W ostatnią niedzielę, 18 października w parafii św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze - Cieplicach podczas uroczystej Eucharystii młodzież przyjęła sakrament bierzmowania, którego udzielił o. Mateusz Pindelski, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów.
O. Generał Pedro Aguado w liście okólnym do pijarów przypomniał, że w tym roku mija 25 lat od beatyfikacji o. Piotra Casaniego oraz Męczenników Pijarskich z czasu wojny domowej w Hiszpanii, których do godności ołtarzy 1 października 1995 r. wyniósł Jan Paweł II.
W tym roku swój jubileusz 20 lat istnienia obchodzi Wydawnictwo eSPe, które zostało założone przez Polską Prowincję Zakonu Pijarów we wrześniu 2000 r. Jego początki sięgają jednak 1988 r., kiedy uformowało się w oparciu o redakcję Kwartalnika Katolickiego eSPe.
10 października odbyło się 20. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej, które przebiegało pod hasłem: Niech zstąpi Duch Twój! i nawiązywało do postaci św. Jana Pawła II. Z powodu panującej sytuacji młodzież zgromadziła się w swoich placówkach, gdzie spotkanie odbywało się z elementami zdalnymi.
10 października w Asyżu zostanie beatyfikowany Carlo Acutisa - Czcigodny Sługa Boży, "influencer Boga". Często powtarzanymi przez niego słowami były: Eucharystia jest moją autostradą do nieba. To również tytuł książki biograficznej wydanej przez Wydawnictwo eSPe.
Znamy już laureatów konkursu literackiego o Giętkie Pióro organizowanego przez Stowarzyszenie Parafiada. W tym roku tematem przewodnim jest pisarstwo Karola Wojtyły. Do kolejnego III etapu zostało zakwalifikowanych 8 autorów najwyżej ocenionych nowel.
W dniach 2-4 października odbyło się pierwsze szkolenie dla animatorów Ruchu Calasanz, które odbywało się w Krakowie przy ulicy Pijarskiej. Zgromadziło ono 30 uczestników z Katowic, Krakowa Akacjowej, Rakowic, Wieczystej oraz z Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Pijarów.
3 października odbyło się spotkanie dotyczące Globalnego Paktu Edukacyjnego, które zaprasza wszystkich włączających się w szerzenie misji pijarskiej prowadzonej w szkołach, centrach edukacji nieformalnej, parafiach oraz przewodniczących stowarzyszeniom rodziców i absolwentów.
Pod koniec września Zgromadzenie Sióstr Pijarek obchodziło 30. rocznicę pobytu i pracy w Polsce. Eucharystię dziękczynną sprawował o. Mateusz Pindelski, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów, a zgromadziła ona siostry ze wspólnot krakowskich i rzeszowskiej.