Święto służby liturgicznej i Uroczystość Chrystusa Króla w parafiach pijarskich

Święto służby liturgicznej i Uroczystość Chrystusa Króla w parafiach pijarskich

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata to patronalne święto Liturgicznej Służby Ołtarza. Wszyscy należący do służby liturgicznej: ministranci, lektorzy i schola w tym dniu składają lub odnawiają swoje przyrzeczenia godnego służenia Bogu w kościele i w codziennym życiu. Jak ta uroczystość przebiegała w pijarskich parafiach można prześledzić w kilku nadesłanych relacjach (Strażnice, warszawa, Rzeszow, Szczuczyn).
Święto Liturgicznej Służby Ołtarza w Strażnicach na Morawach

Niedzielne Święto Chrystusa Króla, jak nakazuje tradycja przeżywaliśmy w naszej parafii jako dzień szczególnie poświęcony LSO. W czasie uroczystej sumy nasi ministranci i nadzwyczajni szafarze Eucharystii odnowili swoje ślubowanie. Ten uroczystość poprzedzona była dniem,  w którym miała miejsce gra terenowa. Natomiast niedzielna uroczystość zakończona była obiadem dla wszystkich ministrantow i szafarzy na naszej plebanii.

o. ŁK





Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata na warszawskich Siekierkach


Celebracja uroczystości Chrystusa Króla w Sanktuarium MB Nauczycielki Młodzieży w Warszawie na Siekierkach miała niezwykle dostojny  charakter. Mszy św. o godz. 13.00 przewodniczył, homilię wygłosił i  udzielił młodzieży Sakramentu Bierzmowania  bp. Józef Górzyński.

Mszę  świętą   wspólnie z biskupem Górzyńskim celebrowali: o. dr Kazimierz  Lorek CRSP prowincjał barnabitów, dziekan dekanatu wilanowskiego, ks. prałat  Lech Sitek, proboszcz powsińskiej parafii pw. św. Elżbiety, proboszczowie i księża dekanatu wilanowskiego.

W homilii ks. bp Górzyński nawiązał do uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata i  objaśnił, czym jest królestwo, podkreślając, że w królestwie wypełnia się prawa króla. My powinniśmy wypełniać prawa Boże, bowiem nieprzestrzeganie tych praw i zmienianie ładu, które Bóg wprowadził musi  obrócić się przeciwko człowiekowi.   Kaznodzieja padał przykład Matki Teresy z Kalkuty, która pracując wśród najbiedniejszych z biednych w Indiach zobaczyła, czym jest nauka Chrystusa i że bez niej świat nie wyglądałby tak, jak ten w którym żyjemy. Kastowość i pozostawianie biednych bez pomocy w miejscach tam, gdzie są,  ma swój  początek w wierzeniach.  Chrystus dał ludziom Ewangelię, a odchodząc powiedział,  że przyśle nam Ducha Świętego, Pocieszyciela, od którego otrzymamy naukę. „Nikt nie ma prawa mówić, że kocha Boga i szanuje,  jeśli nie pochyla się nad biednymi” podkreślił bp. Górzyński.  Dalej kaznodzieja  przestrzegał przed tworzeniem i wprowadzaniem  nowych porządków, przeciwnych nauce Chrystusa i prawom Bożym, bez respektowania  krzyża Chrystusa, co  musi obrócić się przeciwko nam samym. 

„Tworzenie praw bez wpisania ich w porządek Boży spowoduje, że  społeczeństwo zapełni się gromadą zbójów, czego przykładem byli Niemcy w czasie II Wojny światowej„ powiedział  kaznodzieja.  „Jednak  człowiek nie musi błądzić jeśli chce słuchać Boga, a Bóg daje nam w obfitości w sakramentach świętych. Na każdej liturgii przyjmujemy Bożą moc i jeśli  wprowadzamy do naszych serc Boże prawo, przyczyniamy się, że jest ono wprowadzane i respektowane, zaś przyjmując sakrament bierzmowania  Duch Święty nas do tego uzdalnia”, zakończył homilię bp Józef Górzyński.

Piękne pieśni w czasie nabożeństwa wykonała schola parafialna.

Z okazji uroczystości w nawie bocznej kościoła zainstalowano wystawę  „Modlitwa Ojcze nasz w językach świata”.

W kaplicy Objawień o godz. 12.00, jak w każdą IV niedzielę miesiąca p. Władysława Papis dawała świadectwo o objawieniach Pana Jezusa i Maryi na warszawskich Siekierkach w latach 1943 - 1949.

Anna Dziemska
Fot. Anna Dziemska





Święto służby liturgicznej w Uroczystość Chrystusa Króla w Rzeszowie, 23 XI 2014

W pijarskiej parafii pw. Św. Józefa Kalasancjusza podczas Mszy św. o godz. 11.00 koncelebrowanej przez o. proboszcza Jana Taffa i o. Dawida Borkowskiego - opiekuna służby liturgicznej do grona ministrantów zostało przyjętych siedmiu kandydatów, a trzech ministrantów zostało ustanowionych lektorami. Należący do służby liturgicznej (ministranci, lektorzy i schola) złożyli lub odnowili swoje przyrzeczenia i zobowiązania godnego służenia Bogu w kościele oraz w codziennym życiu. Po południu dziewczęta i chłopcy ze służby liturgicznej ze swoimi rodzicami i rodzeństwem uczestniczyli w świątecznej agapie.
(fot. Igor Witowicz)
nad.: o. JT