Zmarł o. Jacek Raczek

Zmarł o. Jacek Raczek

18 czerwca 2025 r. w godzinach porannych w Domu w Krakowie na Wieczystej po długiej i ciężkiej chorobie zmarł o. Jacek (ze chrztu: Józef Jacenty) Raczek od św. Jacka. Miał 78 lat, z których 61 przeżył w zakonie. Dziś przypada Jego rocznica święceń kapłańskich, które przyjął 54 lata temu. Niech odpoczywa w pokoju!

Pogrzeb o. Jacka odbędzie się 23 czerwca o godz. 12.00 w kościele pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Krakowie na Wieczystej. Odprowadzenie zmarłego na miejsce spoczynku nastąpi od bramy Cmentarza Rakowickiego o godz. 13.30. 


O. Józef Jacenty Raczek, syn Piotra i Zofii, urodził się 17 sierpnia 1946 roku w Pisarzowej, w diecezji tarnowskiej. 24 sierpnia 1946 przyjął sakrament chrztu świętego w kościele parafialnym w Pisarzowej, a w roku 1958 sakrament bierzmowania. W roku 1962, będąc w drugiej klasie Liceum Ogólnokształcącego oraz w Niższym Seminarium Zakonu Pijarów w Krakowie, zwrócił się z prośbą o przyjęcie do nowicjatu. Nowicjat zakonny odbył w Hebdowie, który zakończył złożeniem profesji czasowej 27 sierpnia 1963 roku, obierając jako patrona św. Jacka Odrowąża. Od tego momentu w Zakonie używane było zgodnie z jego życzeniem imię zakonne Jacek. Po ukończeniu liceum rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne na Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy. 6 października 1968 roku złożył profesję uroczystą na ręce o. Prowincjała Andrzeja Wróbla. 18 czerwca 1971 roku przyjął święcenia prezbiteratu. Bezpośrednio po przyjęciu święceń kapłańskich został skierowany do pracy w Łowiczu, gdzie podjął pracę katechety, łącząc ją z rozpoczętymi w Warszawie studiami katechetycznymi na Akademii Teologii Katolickiej, które ukończył w roku 1976 obroną pracy magisterskiej z katechetyki. W roku 1976 został skierowany do pracy w Cieplicach Śląskich, gdzie podjął obowiązki rektora wspólnoty, wikariusza parafii pw. św. Jana Chrzciciela oraz katechety. W roku 1979 został powołany na funkcję Magistra Studentatu w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Pijarów w Krakowie. Wychowawcą juniorów był przez trzy lata. W roku 1982 ponownie został skierowany do Łowicza, gdzie objął funkcję rektora domu i kościoła pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha. W Łowiczu podjął pracę katechety młodzieży szkół średnich.

W latach 80. naraził się władzom komunistycznym, wspierając opozycję demokratyczną i działaczy Solidarności. Solą w oku władz komunistycznych było postawienie przed kościołem symbolicznego grobu zamordowanego przez komunistów ks. Jerzego Popiełuszki, dziś błogosławionego patrona robotników. Władze komunistyczne domagały się przeniesienia o. Jacka do innego domu poza województwo skierniewickie. W roku 1991 został wybrany Asystentem Prowincjalnym, objął funkcję rektora Domu w Krakowie-Rakowicach. Obowiązki zakonne łączył z pracą duszpasterską jako wikariusz i katecheta w parafii pw. Najświętszego Imienia Maryi. Funkcję Asystenta Prowincjalnego wypełniał do roku 1999. W roku 1995 został skierowany do pracy w domu Kraków–Wieczysta, gdzie pełnił rektora domu oraz proboszcza parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia. W roku 2007 powierzono mu obowiązki rektora domu w Jeleniej Górze–Cieplicach, które pełnił do roku 2011. We wspólnocie w Cieplicach pozostał do roku 2021, pełniąc funkcję proboszcza (2007-2011), a następnie wikariusza do 2019 roku. W sierpniu 2021 roku został przeniesiony do wspólnoty Kraków-Wieczysta, gdzie angażował się mimo choroby w pracę duszpasterską. Ostatnie lata posługi w Cieplicach i Krakowie-Wieczystej naznaczone były zmaganiem się z chorobą nowotworową. Niemal do końca starał się być obecnym w życiu parafii i wspólnoty. Zmarł w wieku 78 lat w domu zakonnym w Krakowie–Wieczystej 18 czerwca 2025 roku, w 54 rocznicę święceń kapłańskich.

opracował: o. Edward Kryściak SP

MK