Uroczystość św. Józefa Kalasancjusza, Założyciela Szkół Pobożnych.

Uroczystość św. Józefa Kalasancjusza, Założyciela Szkół Pobożnych.

W dzisiejszą uroczystość św. Józefa Kalasancjusza, a zarazem patronalne święto naszego Zakonu, nowa Kongregacja Generalna skierowała do Współbraci i wszystkich osób związanych z charyzmatem pijarskim i posługą dzieciom i młodzieży poniższe przesłanie. Zachęcamy do lektury.

Św. Józef Kalasancjusz, Nasz Święty Ojciec.
 

Szkoły Pobożne, Kościół, ludzie dobrej woli, a przede wszystkim dzieci i młodzież świętują z wielką radością uroczystość św. Józefa Kalasancjusza. My, jako Kongregacja Generalna, przyłączamy się do Waszej radości i dziękczynienia Bogu oraz z całego serca życzymy Wam, by obchody Naszego Świętego Ojca były dla wszystkich dobrą okazją do odnowienia pijarskiego zaangażowania i umocnienia naszej drogi wiary.
 
Zachęcamy Was do kontemplowania Kalasancjusza z serdecznym spojrzeniem kogoś, kto czuje się synem i uczniem. Kontemplując go stajemy się coraz bardziej świadomi, że Bóg, nasz Ojciec, ukazuje w Kalasancjuszu nowy i radykalny sposób naśladowania Pana Jezusa. Otrzymujemy przykład, drogę bezpieczną, ścieżkę pewną, na której możemy starać się być wiernymi naszemu powołaniu: to przykład Kalasancjusza.
 
Kontemplując go widzimy człowieka, o którym możemy powiedzieć, że usilnie szukał Boga. Od dziecka; jako młody kapłan; jako poszukiwacz woli Bożej w Rzymie; jako zaangażowany i oddany założyciel Szkół Pobożnych. Wówczas, gdy mu się przyglądamy, gdy czytamy jego pisma, gdy widzimy jego dzieło, możemy zrozumieć, co znaczy być Bożym człowiekiem, co oznacza modlić się intensywnie, na czym polega zaufanie opatrznościowej miłości Boga i złożenie w Jego rękach swego dzieła i życia. A wszystko to w okolicznościach, gdy nie zaprzestawał walczyć, dzień po dniu, by umocnić to, co odczytywał i traktował jako wolę Bożą dla swego życia.
 
Wówczas, gdy go kontemplujemy możemy zrozumieć, co oznacza być skoncentrowanym na Panu Jezusie, co oznacza iść drogą zmierzającą ku identyfikacji z uczuciami i życiem Pana, czym jest codzienna troska o współbraci, by także oni żyli skupieni na Jezusie.
 
Spoglądając na Kalasancjusza możemy przyznać, że misja, jaką podjął, czyli edukacja ewangelizująca dzieci i młodzież, szczególnie najbiedniejszą, nie była wyłącznie jakimś nadzwyczajnym wyborem zdolnym zmienić historię ludzkości, ale przede wszystkim odpowiedzią powołaniową, szczodrą i pokorną, na wezwanie Boże. Kontemplując Kalasancjusza możemy zrozumieć Ewangelię, której dzisiaj słuchamy podczas Eucharystii: kiedy przyjmujemy dziecko przyjmujemy Pana. To było doświadczenie Kalasancjusza – nie mógł zostawić Pana Jezusa na ulicy, ale oddał się Mu z miłością bezwarunkową.
 
Kontemplując Kalasancjusza możemy zrozumieć, skąd czerpał siły, by codziennie pracować z tym samym entuzjazmem i przezwyciężać zniechęcenie i przeszkody, i wspierając się na nich móc wzywać swych braci do trwania w powołaniu i radości w sytuacji, gdy Zakon został zredukowany, podobnie, jak możemy wówczas zrozumieć, dlaczego odważył się polemizować z osobistościami Kościoła, by doprowadzić do zatwierdzenia Szkół Pobożnych.
 
Istnieje tylko jedno wytłumaczenie, Bracia: Pan wezwał go i był z nim, a Kalasancjusz odpowiedział w sposób zdecydowany i hojny. Pan umocnił go, a Kalasancjusz oddał się bez reszty, wsparty wyłącznie na tej sile, która została mu podarowana.
 
W trakcie Roku Życia Konsekrowanego prosimy was o modlitwę za wszystkich zakonników pijarów, by Pan pomógł nam żyć w pełni życiem konsekrowanym, do jakiego zostaliśmy powołani. Życie konsekrowane ma sens, jeśli wyraża, przyjmuje i przekazuje w sposób wyraźny blask charyzmatu, którego jest wyrazicielem. W naszym przypadku charyzmatu danego przez Boga Kalasancjuszowi, a przez nasz Zakon całemu Kościołowi.
 
Módlmy się, aby obecny Rok Życia Konsekrowanego przyczynił się do przekonania nas samych, że trzeba nam jeszcze bardziej pogłębić nasz specyficzny charyzmat i czynić to nie tylko na poziomie formacji czy poznawania osoby Kalasancjusza i jego wkładu, ale także w przemyśleniu i przeżywaniu tego, co oznacza być przekazicielem jego charyzmatu i w czym faktycznie wyraża się bycie uczniem i świadkiem Jezusa Chrystusa. Wielka prawda Kalasancjusza wyraża się w właśnie tym: ponieważ był dobrym uczniem Pana mógł być Jego świadkiem wśród dzieci i młodzieży oraz wobec Kościoła i społeczeństwa.
 
Wszystkiego najlepszego wszystkim i niech Bóg was błogosławi.
 

o. Pedro Aguado, Ojciec Generał
o. Miguel F. Giráldez, Asystent Generalny dla Europy
o. Francisco Anaya, Asystent Generalny dla Ameryk
o. Pierre Diatta, Asystent Generalny dla Afryki
o. József Urbán, Asystent Generalny dla Azji
 

Rzym, 25 sierpnia 2015, uroczystość św. Józefa Kalasancjusza