85. rocznica Zbrodni Katyńskiej

85. rocznica Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Właśnie tego dnia w 2008 r. Stowarzyszenie Parafiada zainicjowało program edukacyjny "Katyń... Ocalić od zapomnienia", którego ideą jest sadzenie Dębów Pamięci. Mają one upamiętniać ofiary zamordowane przez NKWD w 1940 r.  

Pierwszy imienny Dąb Pamięci został zasadzony w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłk M. Pisarka w Radzyminie w 2007 r. Formę uniwersalnego programu edukacyjnego nadał jej śp. o. Józef Joniec SP, założyciel i prezes Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, instytucji odpowiedzialnej za jego prowadzenie i rozwijanie.

Do tej pory zostało posadzonych 5561 Dębów Pamięci na całym świecie. Te żywe pomniki pamięci można znaleźć również w naszych pijarskich placówkach w: Poznaniu, Warszawie, Elblągu, Katowicach, Krakowie, Łowiczu i Rzeszowie. O tym, jak można dołączyć do tej inicjatywy, można przeczytać na stronie: www.katyn-pamietam.pl.

Komitet Honorowy Obchodów 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej uznał sadzenie Dębów Pamięci w ramach projektu edukacyjnego "Katyń... Ocalić od zapomnienia" za najpowszechniejszy i najbardziej wyrazisty sposób upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 

W tym roku już po raz piąty ogłoszony został Ogólnopolski Konkurs Historyczny dla Młodzieży "Katyń 2025". Jest to szczególna edycja, bo właśnie 2025 r. został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc. W tym roku uczestnicy zmierzą się z przygotowaniem „Gazety rocznicowej” o dowolnej zawartości i oprawie graficznej, w której muszą się znaleźć 3 artykuły określone Regulaminem Konkursu. Więcej szczegółów na temat konkursu można znaleźć na stronie: www.katyn-pamietam.pl.

MK