Ekspiacja za zniszczenie figury Matki Bożej na warszawskich Siekierkach

Ekspiacja za zniszczenie figury Matki Bożej na warszawskich Siekierkach

W niedzielę 8 stycznia Mszę św. o godz. 13.00 i adorację z nabożeństwem wynagradzającym za dewastację figury Matki Bożej Niepokalanej celebrowali ojcowie pijarzy w kościele na Siekierkach w Warszawie.
Świętokradzka dewastacja miała miejsce 29 grudnia ubiegłego roku. Zniszczono figurę Maryi znajdującą się w szklanej gablocie obok krzyża u zbiegu ulic Gościniec i Siekierkowskiej.
W homilii proboszcz parafii, ks. Tadeusz Suślik SchP podkreślił, że dewastacja figury Maryi Niepokalanej, oprócz aktu wandalizmu stanowi też wymiar walki duchowej, o której  czytamy w Piśmie Świętym. Ks. Suślik  podkreślił, że Maryja w objawieniach wielokrotnie mówi o trwającej walce dobra ze złem, a jako ratunek i skuteczne narzędzie do walki ze złem daje nam cudowny medalik w czasie objawienia w Paryżu przy Rue Back. „To miejsce na Siekierkach jest obdarzone łaską objawień Jezusa i Maryi, a modlitwy dane przez Matkę Bożą są odmawiane codziennie w kaplicy na miejscu objawień, w czasie czuwań i adoracji, dlatego ten akt wandalizmu można odczytać jako wyraz walki duchowej”, powiedział kaznodzieja.
Ks. Suślik zauważył, że wielu świętych czciło Maryję i zalecało żarliwą modlitwę i  solidną pracę w duchu wiary.  Przykładem mogą być św. Maksymilian Kolbe, św. Jan Bosko, św. Tomasz z Akwinu i św. Józef Kalasancjusz .
Obecnie do oszklonej gabloty, na miejsce uszkodzonej figury wstawiono inną figurę Matki Bożej Niepokalanej.
W jednym z objawień , tj. 29 czerwca 1943 roku Matka Boża ukazała się  Władzi Fronczak razem z Panem Jezusem. Maryja powiedziała wtedy do Władzi: „Jak pójdziesz do kościoła, idź do księdza szkolnego, aby kazał postawić kapliczkę”  (Dz 29.061943).
Kapliczka – gablotka, ustawiona obok krzyża u zbiegu ulic Gościniec i Siekierkowskiej jest właśnie podobna do kapliczki – gablotki ustawionej na miejscu objawień w 1943 roku przez Kunegundę Janowską, właścicielkę ogrodu, w którym miały miejsce cudowne objawienia w latach 1943 – 1949.  

nad.: Anna Dziemska
Fot. Anna Dziemska