ZAPROSZENIE

ZAPROSZENIE

Zaproszenie na zakończenie Kalasantyńskiego Roku Jubileuszowego w Łowiczu i odsłonięcie tablicy upamiętniającej posługę pijarów w dzisiejszej Katedrze Polowej WP w Warszawie.

Wszystkich Przyjaciół Pijarskich zapraszamy na uroczyste zakończenie Kalasantyńskiego Roku Jubileuszowego w niedzielę, 26 listopada 2017 r. w Łowiczu przy ul. Pijarskiej 2 przeżywanego z okazji 400-lecia istnienia Zakonu Pijarów oraz 250-tej rocznicy kanonizacji Założyciela, św. Józefa Kalasancjusza. Program uroczystości rozpocznie się w sali gimnastycznej Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu o godz. 10:30. Zobaczymy m.in. przedstawienie pt. „Wyzwanie” w wykonaniu uczniów pijarskich szkół w Łowiczu według scenariusza i w reżyserii p. Beaty Jeziorowskiej przy współpracy p. Bożeny Mostowskiej. Będzie to okazja nie tylko do podsumowania, ale i wdzięcznego wspominania wydarzeń minionego roku. Uroczystej Eucharystii będzie przewodniczył Prymas Polski, JE Ks. Abp Wojciech Polak w Kościele Rektoralnym pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha w Łowiczu o godz. 12:30.

Dzień później, w poniedziałek, 27 listopada 2017r. kiedy jak co roku w naszym Zakonie przeżywamy Patrocinium, Święto Opieki św. Józefa Kalasancjusza  zapraszamy do Katedry Polowej Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul Długiej 13/15 w Warszawie. Po uroczystej Mszy Świętej o godz. 11:00, której będzie przewodniczył JE Ks. Bp Józef Guzdek, Biskup Polowy Wojska Polskiego zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca posługę pijarów w centrum Warszawy. Już w 1642 roku, jeszcze za życia św. Józefa Kalasancjusza, król Władysław IV sprowadził pijarów do Polski. Kilka lat później pijarzy zaczęli prowadzić Collegium Regium, ufundowane przez królów wspomnianego Władysława IV i Jana Kazimierza. W 1740 r. Stanisław Konarski, najbardziej znany pijar początków polskiego oświecenia otworzył pionierską szkołę Collegium Nobilium, co stało się zalążkiem reformy edukacji w Polsce. W 1834 r., po upadku Powstania Listopadowego,w którym brali czynny udział absolwenci pijarscy rosyjski gubernator Iwan Paskiewicz usunął pijarów z ul. Długiej, a kościół przekazał Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. W 1916 r. okupacyjne władze niemieckie zwróciły świątynię Kościołowi rzymskokatolickiemu, a następnie Abp Aleksander Kakowski przekazał ją w użytkowanie wojsku. W ten sposób historyczny kościół piajrski przy Collegium Nobilium stał się Katedrą Polową Wojska Polskiego.