8 marca przypada pierwsze po kanonizacji wspomnienie św. Faustyna Mígueza.

8 marca przypada pierwsze po kanonizacji wspomnienie św. Faustyna Mígueza.

Św. Faustyn Míguez został wyniesiony na ołtarze przez Papieża Franciszka 15 października 2017 r. Uroczystości kanonizacyjne miały miejsce na Placu św. Piotra w Rzymie. Uczestniczyła w nich delegacja zakonników i świeckich z Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów.

Trzeci, po Kalasancjuszu i Pirrottim Święty Pijar urodził się w 1831 r. w hiszpańskiej Galicji i pochodził z katolickiej rodziny robotniczej. Na chrzcie otrzymał imię Emanuel. Szybko odkrył powołanie do życia zakonnego i kapłańskiego w duchu św. Józefa Kalasancjusza. Święcenia kapłańskie w Zakonie Szkół Pobożnych, po przybraniu imienia zakonnego Faustyn od Wcielenia, przyjął w wieku 25 lat w Madrycie. Zmarł w Getafe w 1925 r. w wieku 94 lat i całe jego życie było twórczą przygodą poszukiwania woli Bożej.
 
Jako młody pijar został posłany do pracy w szkołach pijarskich na Kubie, gdzie zaintrygowały go zwyczaje mieszkańców wyspy, którzy używali roślin w celach terapeutycznych. Ze względu na słabe zdrowie wrócił do rodzinnej Hiszpanii i tutaj rozwijał swoje zainteresowania i pasje przyrodnicze i medyczne.
 
„Idąc za przykładem mego Boskiego Mistrza powinienem dbać o zdrowie duszy, jestem również zobowiązany, w miarę swoich możliwości, dbać o ciało" – mawiał. Na bazie ziół opracował leki, z których 12 zostało oficjalnie zarejestrowanych i sprzedawano je w aptekach. Do naszych czasów przetrwało Laboratorium Mígueza w Getafe k. Madrytu.
 
Był nauczycielem łaciny, algebry, historii, retoryki oraz j. francuskiego, ale również przyrody, geografii, fizyki, chemii, rolnictwa i higieny. Możliwości i zdolności miał wszechstronne, ale wyróżniał się jako nauczyciel nauk przyrodniczych. Dzięki temu napisał proste książki w formie żywego i przystępnego dialogu: „Podstawowe wiadomości z historii przyrody”, „Podstawowe wiadomości z fizyki lądowej” i „Rozmowy o historii przyrody na podstawie rycin”.
 
Poświęcony pijarskiej pracy w szkole żył swym powołaniem kapłańskim i dużo godzin spędzał w konfesjonale. Był kierownikiem duchowym dla wielu osób, które zdumiewały się jego cierpliwą miłością w słuchaniu i trafnością w udzielaniu rad.
 
Podobnie jak Kalasancjusz stał się prorokiem swojej epoki i dostrzegł konieczność kształcenia i wychowywania nie tylko chłopców, ale również dziewcząt, które „w przyszłości staną się żonami i matkami”. Zmiana społeczeństwa zależy w dużej mierze od promocji kobiety – brzmiała jego diagnoza. Za zgodą swych przełożonych w 1885 r. założył Kalasantyński Instytut Córek Boskiej Pasterki – kalasantynki.
 
Trwając w Wielkim Poście oddajmy głos św. Faustynowi, który w jednej ze swoich sentencji uczył: „Nie chcę przesady w postach ani w niczym; owszem, pragnę wielkiej miłości Boga i Jego Matki. W tym, ile tylko można”.
 
Jck