Na 18. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej przyjechała młodzież z Bolesławca, Bolszewa k. Wejherowa, Elbląga, Jeleniej Góry, Katowic, Krakowa, Łapsz Niżnych, Łowicza, Poznania, Rzeszowa i Warszawy. W Krakowie gościli także młodzi Białorusini, Czesi i Węgrzy. „Hasło: ’w twoich rękach’ rozumiemy dwojako - jako los w rękach każdego z nas i zawsze w rękach Boga” - wyjaśnia o. Tomasz Abramowicz SP.
Spotkanie było oparte na trzech filarach: pełnoletności, czyli brania odpowiedzialności za swoje czyny i przyszłość, rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz podsumowanie Pijarskiego Synodu Młodych.
Spotkanie otworzył o. Tomasz Abramowicz SP. Następnie zaprezentowano filmy przygotowane przez poszczególne reprezentacje przedstawiające rozmowy ze świadkami historii. Młodzi szukali osób ze swoich okolic, które mogłyby temat wolności, niepodległości naszej Ojczyzny przybliżyć. Na kanale Młodzież Pijarska w serwisie Youtube.com znajduje się 9 krótkich wywiadów z prawdziwymi „Świadkami Historii” z różnych rejonów Polski. Odpowiadają oni na pytania: "Co jest ważne w życiu?", "Jak żyć?".
Film przygotowany przez młodzież z Poznania:
„To kolejny prezent na nasze 18. urodziny. Tym razem podarowany przez ludzi starszych, bardziej doświadczonych w życiu, którzy niejedno widzieli i niejedno przeżyli” - mówią uczestnicy SMP.
Pierwszy dzień 18SMP zakończył się adoracją Najświętszego Sakramentu, którą poprzedziła konferencja o. Grzegorza Misiury SP. Usłyszeliśmy na niej, jak piękni jesteśmy w oczach Pana Boga, a jak nam jest ciężko to dostrzec w sobie.
O oprawę muzyczną zadbał zespół muzyczny stworzony z uczestników spotkania pod kierunkiem p. Gabrieli Wąsacz, który towarzyszył wszystkim wydarzeniom.
Podsumowanie dnia:
Drugim tematem tegorocznego SMP było zagadnienie synodu poświęconego młodzieży. W sobotnie przedpołudnie miały miejsce konferencje temu poświęcone oraz spotkania w grupach. O. Piotr Wiśniowski w konferencji zachęcał młodzież do aktywnego udziału w grupach duszpasterskich i by wzięli Kościół w swoje ręce, bo to od młodych zależy istnienie Kościoła istnienie wspólnot, które go tworzą.
Następnie o. Jacek Wolan SP wraz z Katarzyną Barnaś i Rafałem Cyconiem podzielili się swoim doświadczeniem i wnioskami, jakie zostały wypracowane podczas Pijarskiego Synodu dla Europy w Salamance. Głos zabrał również o. Lehel Molnar SP z Węgier, który uczestniczył w organizacji tego spotkania. Było to wprowadzenie do pracy w grupach, które było podsumowaniem spotkań lokalnych w placówkach.
Sobotnie popołudnie było przeznaczone na spotkania z historią. Były to wycieczki w historyczne miejsca Krakowa tj. Muzeum Lotnictwa Polskiego, Wzgórze Wawelskie czy Cmentarz Rakowicki. Podczas popołudniowej Eucharystii kazanie wygłosił neoprezbiter o. Lehel, który mówił o rozeznania powołania w swoim życiu.
Wieczorem tradycyjnie odbył się Przegląd Piosenki Pijarskiej oraz zabawa chrześcijańska. Dzień zakończył się uwielbieniem, które poprowadzili pijarscy klerycy.
Podsumowanie drugiego dnia:
Niedzielna Eucharystia odbyła się w pijarskiej parafii Matki Bożej Ostrobramskiej na Wieczystej, której przewodniczył i kazanie wygłosił o. Piotr Jałako SP.
O oprawę muzyczną zadbało Duszpasterstwo Akademickie Pijarów oraz uczestnicy SMP.
Spotkanie Młodzieży Pijarskiej to także konferencje, modlitwa, adoracje, Eucharystie i spowiedź. To również okazja do odświeżenia przyjaźni i nawiązania nowych znajomości wśród młodych z różnych środowisk, gdzie pijarzy prowadzą swoje duszpasterstwo.
„Każdy wyruszył w swoją stronę, aby wziąć życie ’w swoje ręce’ i ’oddać wszystko w ręce Boga’” - podsumowali młodzi nawiązując do hasła 18. Spotkania Młodzieży Pijarskiej.