IX Ogólnopolski Przegląd Teatrów

IX Ogólnopolski Przegląd Teatrów

W dniach 15–17 listopada w Łowiczu odbył się IX Ogólnopolski Przegląd Teatrów. Tegorocznym motywem przewodnim był Dekalog. W przeglądzie teatrów wzięła udział młodzież ze szkół oraz środowisk pijarskich z całej Polski z Katowic, Warszawy, Bolszewa, Rzeszowa, Skierniewic oraz z Łowicza.

Pierwszego dnia po przyjeździe wszystkich grup odbyło się uroczyste rozpoczęcie IX Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Pijarskich, którego dokonał o. Andrzej Lisiak. Był to dzień pierwszych wrażeń, a w nich spotkanie z pierwszym gościem tego wydarzenia. Był nim Pan Krzysztof Miklas, który podzielił się z uczestnikami swoim doświadczeniem dziennikarza i komentatora. Jego wypowiedź niewątpliwie miała istotny charakter w kontekście spektakli, do których się przygotowywali młodzi artyści. Zwieńczeniem dnia była sztuka w służbie wiary i Bogu, czyli modlitwa inscenizowana drogą krzyżową oraz spotkanie ze źródłem Piękna w Najświętszym Sakramencie.

Dzień drugi był punktem kulminacyjnym, w którym odbyły się spektakle grup z Bolszewa, Katowic, Łowicza, Skierniewic, Rzeszowa i Warszawy. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować przedstawienie nawiązujące do jednego z 10 przykazań Bożych. Poniżej przedstawiamy grupy artystyczne wraz z tytułami przedstawień:

  • Teatr z DUCHEM z Katowic w spektaklu „Róże w garnku” w reżyserii Anny Dolińskiej
  • Młodzieżowy Teatr ATMOSFERA z Rzeszowa w spektaklu „Paula” w reżyserii Damiana Ruszla
  • Koło Teatralne z Warszawy w spektaklu „Pukajcie, a będzie wam otworzone” w reżyserii Beaty Zaborek
  • Teatr FENIKS z Bolszewa w spektaklu „Na pełnym morzu” w reżyserii Marka Czoski
  • Uczniowie Pijarskich Szkół z Łowicza w spektaklu „Gość oczekiwany” w reżyserii Anny Wiercioch
  • Poznań, który przygotował pokaz filmowy pt. „Sztuka w innym wymiarze”.

W tym roku wydarzenie miało charakter przeglądu, a nie tak jak w ubiegłych latach konkursu. Wśród zaproszonych gości podczas tego dnia znalazł się Piotr Szrajber - aktor teatralny, telewizyjny i głosowy, a także prezenter i lektor filmowy. Jak wychodzimy na scenę, to zawsze róbcie to z określoną intencją, żeby zawsze nieść w sobie jakiś temat, że ja wchodzę po coś konkretnie - mówił do wszystkich uczestników. Są takie postaci, które niosą ze sobą bardzo duży ładunek emocji, historii. Każda postać powinna wchodzić na scenę otwierając jakąś przestrzeń , żebyśmy nie pojawiali się tak marginalnie, pokątnie. Nie! Wchodzimy i otwieramy nową sytuację. Na nas skupiają się w tym momencie oczy widza, nie bójmy się otworzyć tej sytuacji, czyli wejść z jakimś konkretnym mocnym gestem albo wejść dłuższą drogą, nigdy krótszą. To zawsze będzie działało na Waszą korzyść. Chyba że jest to akurat tak bardzo silnie związana rzecz ze scenariuszem, wtedy wchodzimy cichutko jak myszka - udzielał rad młodym artystom Piotr Szrajber. Po obejrzeniu wszystkich spektakli podzielił się również swoim doświadczeniem aktorskim i udzielił kilku rad aktorom. Dobra jest konsekwencja, kiedy aktor gra do czwartej ściany, wtedy gramy tak jak byśmy byli w swoim świecie, nie podglądani albo gramy tak że wiemy że jest ta widownia i od początku do końca, konsekwentnie wchodzimy w dialog z widzem - mówił do nich. Na scenie wszystko musi mieć znaczenie, nie powinno być tak że coś jest kompletnie bez znaczenia, bo wtedy widz może to odebrać jako pomyłkę, albo że ktoś nie wie co ma zrobić z tym ubraniem, rekwizytem. 

Pod koniec dnia, gdy opadły już emocje po występach odbyła się zabawa taneczna, a zakończeniem była wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu. 

Ostatniego dnia podczas Eucharystii homilię wygłosił o. Jacek Wolan - asystent ds. duszpasterstwa młodzieży i komunikacji. Po niej odbyła się uroczysta Gala Podsumowująca, w czasie której o. Jacek wręczył statuetki wszystkim występującym grupom oraz zakończył IX Ogólnopolski Przegląd Teatrów Pijarskich. Przyznano również specjalną Nagrodę Publiczności, którą zdobyła grupa z Bolszewa za spektakl „Na pełnym morzu” w reżyserii Marka Czoski.