Wakacje z pijarami

Wakacje z pijarami

Za nami pierwsze dwa tygodnie wakacji! W naszych placówkach trwają półkolonie i kolonie organizowane dla dzieci. W tym roku podczas wypoczynku obowiązują szczególne obostrzenia, które zmuszają do zmniejszenia liczby uczestników oraz zachowywania bezpieczeństwa.

Uczniowie z Zespołu Szkół Zakonu Pijarów w Katowicach wyjechali na obóz organizowany przez Folwark Bór w podbabiogórskiej wiosce Toporzysko, w terminie 28.06-11.07. Wzięło w nim udział pięcioro dzieci, a wychowawcą został br. Janusz Dudek. Podczas turnusu dzieci brały udział w zajęciach obozowych, które obejmowały jazdę konną, troskę o konie oraz zdobywanie wiedzy na ich temat. Korzystając z otoczenia, w jakim odbywał się obóz, czas pomiędzy zajęciami spędzić można było na licznych, ciekawych, pieszych wycieczkach po najbliższej okolicy. Codziennym elementem były także zajęcia plastyczne, techniczne i ceramiczne oraz zabawy integracyjne prowadzone przez br. Janusza. 

Po raz kolejny w Centrum Kultury Calasanz Kraków-Olsza zaprosiło uczniów szkoły podstawowej na półkolonie, które zostały zorganizowane w pierwszym tygodniu wakacji, 29.06-3.07. Na uczestników czekały atrakcyjne propozycje przygotowane przez wychowawców Centrum. W codziennym programie wypoczynku znalazło się wspólne czytanie przypowieści biblijnych, a następnie rozmowa na ich temat i przygotowanie pracy plastycznej. Ponadto korzystając z pięknej pogody, uczestnicy brali udział w zajęciach na świeżym powietrzu - grach zespołowych, indywidualnych, tańcach czy biegu z przeszkodami. Zwieńczeniem półkolonii było wręczenie każdemu uczestnikowi pamiątkowego dyplomu oraz upominku w podziękowaniu za udział.

Centrum Kultury Calasanz Kraków-Wieczysta zaprosiło dzieci na półkolonie, które odbywały się od 29.06-10.07. Motywem przewodnim półkolonii były warsztaty rękodzieła, podczas których każdy z uczestników mógł własnoręcznie ozdobić torby płócienne, kubki, a także przygotować makramy i łapacze snów. Podczas tych dwóch tygodni dzieci odwiedziły również krakowskie zoo i Ranczo Artemidy, gdzie wzięły udział w grze terenowej, nauce jazdy konnej, warsztatach zielarskich i ognisku.  Nie brakło zajęć sportowych, oglądania filmów, czy nauki tańców pijarskich. Każdego dnia uczestników czekały ciekawe zajęcia na terenie parafii Matki Bożej Ostrobramskiej prowadzone przez wychowawców Centrum Kultury Calasanz i kleryków Wyższego Seminarium Duchownego.


W pierwszym tygodniu Fundacja Oświatowa im. Stanisława Konarskiego zaproponowała dzieciom półkolonię pod hasłem Opowiedz mi bajkę. Każdy punkt programu opierał się nie tylko na klasycznych bajkach animowanych, ale także tych, które dzieci znają z kin. Ciekawym punktem programy było dla dzieci czytanie legend o królu Arturze prowadzone przez o. Przemysława Kołackiego, które było powiązane z zajęciami plastycznymi. Podczas nich uczestnicy stworzyli własne korony, czapki wróżek, przyłbice i miecze Excalibura. Po przygotowaniu odpowiednich kostiumów dzieci były gotowe do biegu na orientację, w którym musiały odnaleźć skarb św. Graala. W trakcie czekały na nich różne łamigłówki, zagadki czy łamanie szyfrów. Dzieci nie tylko mogły poznać super bohaterów, ale także wcielić się w nich, ucząc się podstaw pierwszej pomocy - jak zareagować w nagłych sytuacjach i udzielić jej poszkodowanemu. Nie tylko teoria, ale i praktyka - każdy mógł spróbować założyć opatrunek pod czujnym okiem p. Pauliny Famulskiej. Nie mogło obyć się bez atrakcji sportowych, a w tym przypadku Olimpiady z Vaianą. Tak jak sama bohaterka, która była podróżniczką, dzieci musiały pokonać tor przeszkód oraz różnorodne konkurencje, które czekały na nich na terenie parku znajdującego się przy Liceum Zakonu Pijarów. 

Drugi tydzień przebiegał pod hasłem Zielono mi. Poprzez zabawę dzieci mogły poznać ten często na co dzień niezauważany, a otaczający nas przyrodniczy świat. Rozpoznawanie tropów, gatunków drzew na podstawie liści, czy zajęcia przyrodnicze to tylko niektóre z propozycji, w jakich uczestnicy mogli wziąć udział. Praktyczne zajęcia z segregacji śmieci do odpowiednich koszów pozwolą dzieciom codziennie troszczyć się o najbliższe środowisko. Zwieńczeniem całego tygodnia był bieg na  orientację w parku, gdzie działając w kilku grupach, koloniści wykorzystywali zdobytą wiedzę.

Podczas tych dwóch tygodni organizatorzy mogli liczyć na pomoc kleryków z Seminarium Zakonu Pijarów, a także absolwentów Liceum Zakonu Pijarów. 

Podczas wakacji organizatorzy przestrzegali wytycznych ogłoszonych przez ministerstwo i Główny Inspektorat Sanitarny. 

MK