Wakacje z pijarami

Wakacje z pijarami

Po zakończeniu wakacji przyszedł czas na podsumowanie kolonii i półkolonii odbywających się w drugiej połowie wakacji w naszych placówkach. Każda z nich była inna, ale równie atrakcyjna dla uczestników, którzy mogli odpocząć i przygotować się do nowego roku szkolnego. 

Uczniowie klas 0-4 z Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu uczestniczyli w półkolonii pod hasłem Śladami Mikołaja Kopernika w dniach 20-24 lipca.Zajęcia rozpoczynały się od przywitania i zabawy w świetlicy, następnie dzieci udawały się na modlitwę do kaplicy szkolnej - opowiada o. Stanisław Płaszewski. Koronka 12 Gwiazd ułożona na cześć Matki Bożej przez św. Józefa Kalasancjusza wprowadzała nas w każdy nowy dzień. Na dzieci podczas każdego dnia czekały zajęcia komputerowe, robotyka, klocki lego czy liczne gry i zabawy na boisku szkolnym. Jedną z atrakcji był wyjazd do Fromborka, gdzie odbyła się gra terenowa Śladami Kopernika. Dzieci zwiedziły również Planetarium, które znajduje się w dawnej dzwonnicy katedralnej zwanej Wieżą Radziejowskiego. Kolejnym punktem wycieczki był koncert organowy w Katedrze, a następnie wieża wodna z przepięknym widokiem na Zalew Wiślany. Zajęcia zakończyły się w szkole. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom - podsumował całą półkolonię o. Stanisław. Zajęcia poprowadzili Pani Alicja Jankowska, kl. Krzysztof Świderski SP i o. Stanisław Płaszewski.

Dzieci z parafii w Krakowie na Rakowicach przebywały w dniach 22 lipca - 1 sierpnia na wypoczynku w Żabnicy, nieopodal Hali Boraczej. Podczas wyjazdu uczestnicy odwiedzili Trójstyk, miejsce gdzie łączą się granice Polski, Czech i Słowacji, Muzeum Świerka Istebańskiego, Wolierę Pokazową Głuszców i Cietrzewi, a także fort Wędrowiec w Węgierskiej Górce. Nieodłącznym elementem każdego dnia były spotkania w grupach w duchu oazowym oraz codzienna Eucharystia. Wyjazd mógł się odbyć dzięki pomocy wspaniałych wychowawców: p. Marty, p. Doroty, p. Jakuba, kl. Tomka, p. Michała, a przede wszystkim o. Rafała Stenki, organizatora wyjazdu.

Centrum Kultury Calasanz Kraków-Wieczysta wybrało na swoje miejsce wypoczynku nadmorskie Władysławowo, gdzie spędzili dwa tygodnie w dniach 20 lipca - 2 sierpnia podczas kolonii Wakacje z piratami. Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji. Każdego dnia dzieci zdobywały sprawności pirackie, które na zakończenie kolonii pozwalały im zostać piratem. Ponadto czekały ich wycieczki do Gdańska, Piaśnicy i Kniewa. Najważniejszymi punktami każdego dnia była wspólna modlitwa poranna, wieczorna i Eucharystia, które prowadzili o. Tomasz Jędruch, o. Przemysław Kołacki i kl. Maciej Lewczuk. Cały wyjazd odbył się również dzięki pomocy wychowawców Centrum Kultury Calasanz p. Paulinie, p. Mateuszowi i dyrektor p. Aleksandrze Mozgale.

Tradycją już jest, że od lat wakacyjne obozy Liturgicznej Służby Ołtarza ze Strażnic mają charakter survivalowy. W tym roku wyjazd miał miejsce w dniach 16-22 sierpnia. Uczestnicy byli zakwaterowani na polu obozowym w lesie, w pobliżu urokliwej miejscowości Holštein. Cały program wyjazdu opierał się na dwóch ścieżkach tematycznych: duchowej i sportowo-rekreacyjnej, które stanowiły szkielet codziennych zajęć i aktywności. Charakter duchowy skupiał się wokół najlepszego obrońcy i opiekuna jakim jest Anioł Stróż. Charakter sportowo–rekreacyjny był zbudowany w oparciu o tematykę Letnich Igrzysk Olimpijskich. Obóz nie mógłby się odbyć, gdyby nie szereg przygotowań, jakie zostały poczynione przez opiekunów i animatorów, którzy spotykali się regularnie, aby wszystko było dopięte na przysłowiowy „ostatni guzik”.

Fundacja Oświatowa im. Stanisława Konarskiego zaproponowała dzieciom podczas dwóch ostatnich tygodni wakacji dwie półkolonie. W pierwszym tygodniu, 17-21 sierpnia, uczestnicy przenieśli się do kwadratowego świata Minecraft'a. Zajęcia pozwalały dzieciom stworzyć własny świat w popularnej grze, ale także przenieść część postaci i brył do rzeczywistego świata dzięki Papercraft czy Meincraft z papieru. Dodatkowo czekało wiele innych atrakcji jak kodowanie, gry i zabawy na sali gimnastycznej, czy zajęcia plastyczne. 

W drugim tygodniu półkolonii, a tak naprawdę czwartym już organizowanym podczas tych wakacji przez Fundację, które miały miejsce 24-28 sierpnia dzieci wybrały się w podróż Pociągiem po Europie. Każdego dnia uczestnicy mogli przenieść się do innego kraju, poznać jego obyczaje, tradycje czy podstawowe informacje o nich. Dzięki tym podróżom powstały niesamowite prace plastyczne nawiązujące do poszczególnych państw jak pokój z Ikei, włoska pizza z masy solnej, francuski pejzaż czy koszulka z motywami ukraińskimi. Dzięki pięknej pogodzie nie zabrakło zajęć odbywających się na świeżym powietrzu. 

Te dwa tygodnie odbywały się dzięki pomocy kleryków z Seminarium Zakonu Pijarów, a także absolwentów Liceum Zakonu Pijarów oraz wolontariuszy działających w Fundacji. 

Podczas wakacji organizatorzy przestrzegali wytycznych ogłoszonych przez ministerstwo i Główny Inspektorat Sanitarny.

MK