X Przegląd Teatrów Pijarskich

X Przegląd Teatrów Pijarskich

Za nami X Ogólnopolski Przegląd Teatrów Pijarskich, który odbył się 21 listopada 2020 r. i miał formę zdalną. Poprowadzili go animatorzy i o. Andrzej Lisiak ze studia, które znajdowało się na deskach sceny teatralnej w Pijarskiej Szkole Królowej Pokoju w Łowiczu.

Tematem tegorocznego Przeglądu było "Powołanie". Uczestnicy za zadanie mieli nagranie monodram. Swoje prace nadesłało trzech uczestników z trzech miast – Bolszewa, Katowic i Rzeszowa. Zwycięzcą została Zuzanna Wąsacz z Rzeszowa. 

W przygotowanym na ten dzień programie znalazło się wiele wspomnień i spotkań z dotychczasowymi organizatorami i animatorami. Historię powstania Przeglądów przybliżyli o. Piotr Różański oraz Beata Jezierska. Konferencję dla uczestników przygotował natomiast o. Eugeniusz Grzywacz, a jej motywem przewodnim były słowa: "Powołanie, które rozpala serce". Animatorzy łowiccy przygotowali również spotkanie w grupach dla uczestników, którzy połączyli się ze sobą za pośrednictwem platformy internetowej. 

W drugiej części spotkania odbyło się spotkanie z aktorem Maciejem Małysem, który podzielił się swoim doświadczeniem, a także odpowiedział na pytania uczestników. W programie znalazły się również tańce pijarskie, a także wspomnienia animatorów pijarskich, którzy na przestrzeni lat współtworzyli Przeglądy. Do uczestników dołączył również o. Mateusz Pindelski, Prowincjał Zakonu Pijarów, który życzył, aby dzięki przeżywanym doświadczeniom młodzi ludzie mogli zrozumieć, kim jest Bóg, który staje się człowiekiem oraz aby byli lepszymi ludźmi i artystami. 

Spotkanie mogło się odbyć dzięki wielkiemu zaangażowaniu o. Andrzeja Lisiaka oraz animatorów ze szkoły w Łowiczu. Wierzymy, że w przyszłym roku będziemy mogli się spotkać razem w Łowiczu i przeżywać XI Ogólnopolski Przegląd Teatrów Pijarskich. 

MK