Dzień Życia Konsekrowanego

Dzień Życia Konsekrowanego

W święto Ofiarowania Pańskiego, przypadające na 2 lutego, obchodzimy również Dzień Życia Konsekrowanego ustanowiony w 1997 r. przez papieża Jana Pawła II. W tym dniu dziękujemy za wszystkie osoby, które podjęły to powołanie i realizują je każdego dnia na całym świecie. 

Bp Jacek Kiciński CFM, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konfederacji Episkopatu Polski, w liście na Dzień Życia Konsekrowanego zwrócił uwagę na cztery aspekty.

Pierwszy z nich nawiązywał do obchodzonego w tym dniu święta Matki Bożej Gromnicznej, który jest ściśle związany z symbolem światła. To Jezus jest owym ŚWIATŁEM, a Maryja Tą, która z woli Bożej przynosi JE światu – pisze bp Kiciński. Następnie podkreślił, jak ważna jest Eucharystia, dzięki której tworzy się wspólnota wiary, nadziei i miłości. To ona umacnia swoim Pokarmem, umacnia ducha. Słowo ma moc rozjaśnić ciemności naszego serca, Ciało Chrystusa umacnia nas w codziennym pielgrzymowaniu do domu Ojca, stając się Pokarmem na życie wieczne – podkreśla przewodniczący Komisji. Czytając i zgłębiając Słowo Boże, można przezwyciężyć codzienne trudności, zrozumieć ich sens, a przede wszystkim przybliżyć się do Boga i drugiego człowieka. Bp Kiciński zaznaczył, jak wielkim bogactwem jest życie we wspólnocie, a znakiem tego sensu są właśnie osoby konsekrowane. Kiedy dziś wiele osób opuszcza wspólnotę Kościoła, wspólnoty zakonne stają się źródłami światła w świecie pogrążonego w ciemności rozproszenia. Dzięki ich nieustannemu trwaniu na modlitwie, wierzymy, że ta ciemność zostanie rozproszona światłem, które płynie z zaufania Bogu. Bp Kiciński podziękował wszystkim siostrom i braciom, dziewicom konsekrowanym i pustelnikom, osobom żyjącym w instytucjach świeckich tworzącym przestrzenie wspólnego życia z zakonami i są dla nich wsparciem w codziennym życiu. Niech dobry Bóg wynagradza Wasze poświęcenie i Wasz trud codziennym błogosławieństwem. Bądźmy wierni Bogu, słuchając i wypełniając Jego Słowo, w czym niech nas wspomaga Maryja, Matka Boga, Matka Kościoła oraz nasza Matka – zakończył przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP.   

MK