Kurs Animatora Pijarskiego

Kurs Animatora Pijarskiego

W niedzielę w Krakowie zakończył się Kurs Animatora Pijarskiego, w którym wzięła udział Młodzież Pijarska z całej Polski. Podczas tych kilku intensywnych dni odbywało się wiele spotkań, warsztatów, które poprowadzili ojcowie pijarzy i doświadczeni animatorzy pijarscy. 

W Liceum Zakonu Pijarów zgromadziło się 55 osób z Bolszewa, Bolesławca, Elbląga, Katowic, Krakowa, Łowicza i Rzeszowa od pijarów i pijarek, by w dniach 2-5 czerwca 2021 r. odbyć Kurs Animatora Pijarskiego. 

Każdego dnia młodzież uczestniczyła w blokach tematycznych prowadzonych przez o. Tomasza Abramowicza, o. Grzegorza Misiurę i o. Jacka Wolana. Dotyczyły one prowadzenia małych zespołów, psychologii grupy, przeżywania i przygotowywania Eucharystii. W programie znalazły się również różne warsztaty przygotowane przez pijarów i animatorów, spośród których można było doskonalić swoje umiejętności wokalno-instrumentalne, nad którymi czuwał kl. Maciej Lewczuk, emisję głosu prowadzoną przez o. Jakuba Wojciechowskiego. Nie mogło zabraknąć warsztatów tańców pijarskich, które poprowadził kl. Arkadiusz Niewęgłowski i animatorzy Albert i Janek czy warsztatów sportowych z o. Radkiem Boboniem. Pierwszy raz odbyły się warsztaty przygotowywania newsów i filmików do social mediów prowadzone przez Media Pijarskie i warsztaty fabularyzacji plastycznej, które animował br. Janusz Dudek. Piękna pogoda umożliwiła również spacer szlakiem siedmiu kościołów w obrębie Starego Miasta, wokół krakowskich Plant, który zakończył się w kościele na Pijarskiej zwiedzaniem odnowionej krypty. O dobrą, wieczorną atmosferę dbała s. Monika Duc, która koordynowała przebieg pogodnych wieczorków. 

Przyszli animatorzy mogli się sprawdzić podczas tych kilku dni przygotowując wieczorne adoracje Najświętszego Sakramentu z o. Piotrem Wiśniowskim, czy prowadząc pogodne wieczorki. Codzienna Eucharystia, która była najważniejszym punktem każdego dnia, jednoczyła wszystkich uczestników i ukazywała, co powinno być na pierwszym miejscu dla Animatorów Pijarskich. Dzięki uczestnictwu w Mszy Świętej stanowimy największą jedność z Chrystusem  mówił podczas jednego z kazań o. Mateusz Pindelski, Prowincjał Zakonu Pijarów. Ta jedność pozwala nam odkryć, kim jesteśmy i naprawdę być animatorem.  Zadania, jakie stoją przed animatorami mają nas zbliżać do innych ludzi  podkreślił o. Przemysław Suchy. To że tu jesteśmy świadczy, że zostaliśmy w pewien sposób wybrani. Trzeba oddać Jezusowi, nie tylko czas i swoją obecność, ale zaangażowanie i całe serce, wtedy oddajemy, to co mamy najlepsze w sobie innym. Tej relacji, która zawiąże się dzięki prawdziwemu oddaniu, nie kupimy za żadne pieniądze. O. Tomasz Abramowicz zwrócił uwagę, że animatorzy to osoby posłane do innych, do których nie dotrze kapłan, rodzic, nauczyciel.  Do tych osób możecie dotrzeć wy, ze swoim świadectwem  ja spróbowałem, ja doświadczyłem. Może ten drugi człowiek będzie właśnie potrzebował Ciebie i będziesz jego najbliższą rodziną. Naszym zadaniem jest nieść ze sobą Jezusa i pełnić jego wolę!  zakończył o. Tomek. Podczas ostatniej Eucharystii nowi animatorzy otrzymali krzyże, które mają im przypominać i pomagać podczas posługi. 

Młodzież wyjechała do swoich placówek pełna zapału do działania, czego niewątpliwie będziemy mogli niebawem doświadczyć. 

  MK