32. Międzynarodowa Parafiada

32. Międzynarodowa Parafiada

16 lipca zakończyła się 32. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży - święto sportu, kultury i wiary. Tegoroczna edycja zgromadziła niespełna pół tysiąca uczestników z całej Polski, którzy zmagali się w 11 dyscyplinach i 22 konkurencjach indywidualnych i grupowych. 

Na kampus Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 11 lipca przybyło 18 reprezentacji z 12 miejscowości z: Bydgoszczy, Elbląga, Czeremchy, Michorzewa, Subkowy, Bukowna, Płońska, Poznania, Białegostoku, Ruchny, Stalowej Woli i Starogardu. Hasłem przewodnim było hasło tego pijarskiego roku duszpasterskiego: Restart! Ponadto każdego dnia uczestnikom zmagań towarzyszyło hasło dnia: impuls, powrót, droga, zaangażowanie, nadzieja. 

Parafiada opiera się na greckiej triadzie: stadion - teatr - świątynia. 

W ramach stadionu odbywały się zawody indywidualne i grupowe. W tym roku największym zainteresowaniem cieszył się biathlon letni dla chłopców i dziewcząt, który odbywał się pierwszy raz.  

Filar teatr opierał się na konkursach wiedzy, plastycznych, wokalnych i teatralnych. Tematem konkursu wiedzy o Polsce była Bitwa Warszawska 1920 i wojna polsko-bolszewicka. W tym roku została również zaproponowana gra w formy i faktury. Każdego dnia uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach z wykorzystaniem papieru, tkaniny i metalu. 

Ostatni filar świątynia, realizował działania o tematyce religijnej, które zostały przygotowane w ramach konkursu wiedzy religijnej: Kard. Stefan Wyszyński - życie i dzieło, przeglądu piosenki Sacro Song czy konkursu plastycznego. Ponadto każdego dnia parafiadowicze uczestniczyli modlitwie, Eucharystii i spotkaniach formacyjnych. 

Każdego wieczoru odbywała się uroczysta dekoracja zwycięzców z poszczególnych konkursów i zawodów. Nagrodę dla najwszechstronniejszej reprezentacji, która zajęła 1. miejsce w klasyfikacji generalnej uwzględniającej rywalizację w ramach trzech filarów, zdobyła reprezentacja z Szkoły Podstawowej nr 1 w Bukownie. Gratulujemy!

Zdjęcia: Magdalena Achtenberg, Maria Zwierzyńska

MK