Klerycy na pielgrzymim szlaku

Klerycy na pielgrzymim szlaku

Tegoroczna 29. Piesza Pielgrzymka Legnicka na Jasną Górę była historycznym wydarzeniem dla Zakonu Szkół Pobożnych, po raz pierwszy uczestniczyli w niej pijarzy. 

Te kilka dni rekolekcji w drodze były nie tylko czasem duchowej pielgrzymki, ale też świadectwa pijarskiego danego przez młodych zakonników. Byli wśród nich o. Piotr Różański oraz klerycy Szymon Kawała i Bartosz Cielecki. Pod przewodnictwem ks. Tomasza Metelicy głównego przewodnika, na sposób sztafetowy 29 lipca pielgrzymi wyruszyli do Matki Bożej Częstochowskiej. Posłani przez bp Andrzeja Siemieniewskiego o godzinie 7.00 wyruszyli z Katedry Legnickiej św. Ap. Piotra i Pawła. Każdego dnia rano na szlak przyjeżdżała kolejna grupa pielgrzymów z danych dekanatów. W sumie 10 grup pokonywało kolejne etapy drogi na Jasną Górę. Nowością była grupa z Cieplic, która jako pierwsza w historii miała jako przewodnika, a właściwie przewodniczkę, s. Magdalenę z Zakonu Magdalenek.

Poznaliśmy wielu ludzi zarówno ze sztabu pielgrzymkowego, jak i miejscowych, którzy udostępnili swój dom na nocleg oraz gościli nas na postojach – opowiada kl. Bartek. Wielu z nich samemu kiedyś pielgrzymowało, więc doskonale potrafili się wczuć w sytuację pątnika. Byliśmy zaskoczeni gościnnością, z jaką spotkaliśmy się w wielu miejscowościach, a także otwartością. Ze względu na niepełny wymiar pielgrzymki i różne nieścisłości, które z tego wynikały zdarzało się, że miejscowi ludzie w ostatniej chwili dowiadywali się o rychłej obecności pielgrzymów, a i tak potrafili się zorganizować i ugościć utrudzonych drogą zdobywców Jasnej Góry. Ten czas bardzo dobrze zapisał się w naszej pamięci – podsumował przyszły pijar.

W zależności od bieżących potrzeb Szymon i Bartosz w trakcie pielgrzymki zajmowali się prowadzeniem modlitw, służbą liturgiczną podczas Mszy Świętej, pomocą techniczno-organizacyjną oraz prowadzeniem konferencji.

MK