10. Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca

10. Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca

Blisko 1000 osób wzięło udział w 10. Poznańskim Biegu im. o. Józefa Jońca, który odbył się 24 września 2021 r. na os. Jana III Sobieskiego w Poznaniu. Po raz kolejny uczestnicy w ten sposób uczcili pamięć o. Józefa oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.

Organizatorami wydarzenia byli Zespół Szkół Zakonu Pijarów i Poznański Oddział Stowarzyszenia Parafiada. Po ponad rocznej przerwie spowodowanej pandemią Bieg ponownie został zrealizował. 

Bieg im. o. Józefa Jońca jest już stałym wydarzeniem w Poznaniu na os. Sobieskiego, przez które prowadzi ciekawie wytyczona przez organizatorów crossowa trasa biegu. Szkoła pijarska w Poznaniu na jeden dzień zamienia się w centrum zawodów. Na boisku powstaje kolorowe miasteczko biegowe ze sceną, z wyznaczonym startem oraz metą zlokalizowaną na końcu bieżni lekkoatletycznej.

Pomimo, że tegoroczny bieg z powodu trwającej epidemii zgromadził mniejszą liczbę uczestników niż zwykle, nadal jest jednym z największych i najlepiej zorganizowanych tego rodzaju wydarzeń biegowych w Polsce   mówi Grażyna Gulczyńska, organizatorka Biegu. Jest to także największa impreza memoriałowa organizowana dla upamiętnienia założyciela Parafiady.

Zawody mają formę festiwalu biegowego, ponieważ uczestniczą w swoich kategoriach wiekowych w czternastu biegach na różnych dystansach. Najmłodsi uczestnicy, przedszkolaki i uczniowie klas zerowych, pobiegli na dystansie 250 m. Dziewczynki i chłopcy ze szkół podstawowych pokonywali 500 m i 1000 m. Uczniowie szkół ponadpodstawowych pokonywali trasy długości 1000 m, 1500 m i 2000 m. Bieg główny na dystansie 3 km ukończyli zarówno biegacze dorośli, jak i młodzież. Wielu emocji dostarczyła biegaczom i kibicom rywalizacja sztafet rodzinnych na dystansie 3x500 m. W biegach dla dzieci i młodzieży wystartowali zawodnicy z blisko 70 placówek oświatowych (szkoły, przedszkola, kluby sportowe) z Poznania i z różnych miejscowości z całej Polski. Do Poznania tradycyjnie przyjechały też reprezentacje szkół pijarskich z Elbląga i Łowicza.

W organizacji samego wydarzenia pomagała grupa blisko 140 wolontariuszy, głównie uczniów, rodziców i nauczycieli szkół pijarskich w Poznaniu. Nad przebiegiem rywalizacji czuwali licencjonowani sędziowie PZLA, a wyniki biegów były rejestrowane elektronicznie. Organizator tradycyjnie przygotował dla wszystkich uczestników żółte koszulki biegowe z charakterystycznym logo biegu oraz wizerunkiem patrona biegu. Na mecie na każdego czekał specjalnie tłoczony i zaprojektowany na bieg medal, który tym razem podkreślał jubileusz 10. edycji. Zwycięzcy poszczególnych biegów i kategorii wiekowych oraz specjalnych zostali nagrodzeni pucharami i upominkami, które otrzymało w sumie aż 100 zawodników.

Wyrazem ludzkiej łączności, wsparcia i solidarności były towarzyszące imprezie 2 akcje charytatywne. Wolontariusze zbierali datki wspierające szkoły pijarskie w ramach „Pomocy dla Wenezueli”. Na biegu gościła też Drużyna Szpiku, której wolontariusze propagowali ideę dawstwa szpiku oraz zbierali pieniądze na leczenie chorego na nowotwór małego Tymka. 

Wśród gości specjalnych byli obecni między innymi: delegat JE Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego ks. Marcin Mańczak (diecezjalny duszpasterz sportowców), przedstawicielka Kuratorium Oświaty w Poznaniu, przedstawiciele Zarządu Rady Osiedla Jana III Sobieskiego i Marysieńki,  przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, delegat Prowincjała Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów i pierwszy dyrektor szkół pijarskich w Poznaniu o. Edward Kryściak. Na miejscu wydarzenia byli obecni dziennikarze regionalnych współpracujących mediów.

Bieg został zorganizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Parafiada, z Poznańską Spółdzielnią Mieszkaniową, z Radą Osiedla Jana III Sobieskiego i Marysieńki oraz dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, z budżetu Miasta Poznania, ze wsparciem Dużego Sponsora PKO BP oraz wielu partnerów, sponsorów i darczyńców.

Patronat honorowy objęli: JE Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański,  Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów o. Mateusz Pindelski SP, Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP na stałe wpisał się w kalendarz poznańskich i wielkopolskich masowych imprez biegowych, a Organizatorzy zapraszają na 11. edycję, która ma odbyć się w kwietniu 2022 r. 

Informacje, relacje fotograficzne i filmowe z biegu znajdują na stronie www.bieg-jonca.pl.

Zdj.: Joanna Bednarska

MK