Bal Wszystkich Świętych w Łowiczu

Bal Wszystkich Świętych w Łowiczu

W niedzielę 31 października 2021 r.  w Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju w Łowiczu odbył się Bal Świętych. Wydarzenie to stanowi alternatywę dla imprez organizowanych z okazji Halloween. 

Radykalnie odcina się od pogańskiego zwyczaju, promując świętość oraz celebrowanie pamięci o katolickich świętych. Radosna zabawa w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych rozpoczęła się w pijarskiej kaplicy, gdzie odbyło się błogosławieństwo olejami św. Szarbela.

W tym dniu, uczniowie klas I-VI mieli okazję przebrać się za postać wywodzącą się z tradycji chrześcijańskiej. Dzieci przebrały się w stroje nawiązujące do postaci świętych i błogosławionych. Pojawiały się takie postacie jak: Maryja, Jan Chrzciciel, św. Mikołaj, Matka Teresa z Kalkuty czy papież Jan Paweł II. Nie brakowało też świętych patronów.

To już kolejny taki bal w tej placówce. Mimo że oparty na zabawie, posiada wartość dydaktyczną – przybliża uczniom postaci świętych, stawia ich jako wzór postępowania i zaszczepia w młodym pokoleniu pozytywne wartości i przesłania. Pokazuje także, że świętość nie musi być nudna  i może być osiągalna dla zwykłego człowieka.

Zabawę poprowadził o. Dariusz Jabłoński SP. O atrakcje dla młodszych kolegów zadbali licealiści.  Były tańce, gry i konkursy, a także słodki poczęstunek w klasach. Przez ponad dwie godziny wszyscy uczestnicy balu wspólnie tańczyli, śpiewali, jednym słowem świętowali w serdecznej i miłej atmosferze.

Film wideo z tego dnia.

MK