Dla Niepodległej w Łowiczu

Dla Niepodległej w Łowiczu

10 listopada 2021 r. uczniowie Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu (IHL, I PM, IIMP, IIIHL3, IIIa i IIIb) wzięli udział w corocznym przemarszu z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Minęły już 103 lata od dnia, gdy Rzeczpospolita po 123-letniej niewoli wróciła na mapy Europy. Tradycyjnie przemarsz odbył się ulicami: Pijarską, Alejami Sienkiewicza, Kurkową, Stanisławskiego na Nowy Rynek, dalej Zduńską do Starego Rynku, by Pijarską powrócić do szkoły.

Uczniowie ponownie założyli stroje, które znajdują się w szkolnej garderobie lub zostały zorganizowane we własnym zakresie. Można było zobaczyć osoby ubrane w mundury wojskowe początków II RP, kontusze szlacheckie, suknie z XVIII i XIX w., mundury wojsk Księstwa Warszawskiego.

Główną rolą przemarszu było przypomnienie uczniom i mieszkańcom Łowicza tego ważnego wydarzenia w historii Polski. Jego celem było również przybliżenie działalności dwóch postaci: Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego. Grani przez uczniów Pijarskiego LO wraz z narratorkami (Wojciech Zabrzewski, Mikołaj Seliga, Maciej Kutkowski, Krzysztof Balik, Filip Sut, Agata Strugińska, Aleksandra Dylewska, Gabriela Stasiak) przedstawiali swój wkład w odzyskanie i umocnienie niepodległości Polski. W pierwszej części Roman Dmowski (Wojciech Zabrzewski) przedstawił swoją współpracę z Rosją, a później działania zmierzające do utworzenia we Francji Komitetu Narodowego Polskiego. 

Na Starym Rynku została przedstawiona inscenizacja przekazania władzy wojskowej przez Radę Regencyjną Józefowi Piłsudskiemu (Maciej Kutkowski). Był to ważny moment, gdyż wydarzenie to zapoczątkowało tworzenie władz centralnych niepodległej Polski. Przygotowaniem przemarszu, napisaniem jego scenariusza zajął się nauczyciel historii Piotr Komuński. Przemarsz był doskonałą lekcją historii i prawdziwego patriotyzmu dla młodych ludzi.

MK