XI Przegląd Teatrów Pijarskich

XI Przegląd Teatrów Pijarskich

"Wolność" - to temat XI Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Pijarskich, który odbył się w dniach 19-21 listopada 2021 r. w  Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju w Łowiczu. Podczas tych kilku dni na scenie łowickiego teatru wystąpili młodzi artyści z naszych pijarskich placówek oraz z  Łodzi. 

Krótką historię Przeglądu Teatrów Pijarskich przybliżył nam gospodarz tego miejsca. – Teatr był niezwykle istotny dla pijarów – mówi dyrektor szkoły, Przemysław Jabłoński. – Nie tylko jeśli chodzi o rozwijanie swoich umiejętności, ale także o późniejsze wykorzystanie ich w życiu. Kiedy była budowana nasza szkoła, o. Eugeniusz Śpiołek miał taki pomysł, żeby ta szkoła powstała ze sceną teatralną. Te możliwości szkoły zostały wykorzystane w 1999 r. przez naszych uczniów. Następnie ta formuła została zmieniona z wewnętrznego przeglądu na ogólnopolski i tak to wygląda do dzisiaj – opowiada dyrektor.  

Na uczestników czekały nie tylko zmagania aktorskie, ale również ciekawe warsztaty prowadzone przez Agnieszkę Hałkę, która również zasiadała w Jury razem z Martą Kosiorek. Podczas tegorocznego przeglądu przyznano następujące miejsca:

I miejsce - Teatr Beznazwy z Zespołu Szkół Salezjańskich im. ks. Bosko w Łodzi w spektaklu "Wolność" w reżyserii Julia Lesiowska
II miejsce - Teatr Feniks z parafii w Bolszewie w spektaklu "Kandydatki na żonę" w reżyserii Marka Czoski
III miejsce - Młodzieżowy Teatr Atmosfera z parafii w Rzeszowie w spektaklu "Jonasz 2.0" w reżyserii Damiana Ruszela
Wyróżnienie: Szkoły Pijarskie w Bolesławcu w spektaklu "Przemiana" w reżyserii o. Dominika Bochenka oraz uczniowie szkoły podstawowej w Krakowie

Ponadto zaprezentowali się również:

  • Uczniowie Pijarskich Szkół w Łowiczu w spektaklu "Cela" w reżyserii Beaty Jeziorowskiej 
  • Druga De z LO Zakonu Pijarów w Krakowie w spektaklu "Lekcja języka polskiego, pupa" w reżyserii Zuzanny Żuły
  • Teatr młodego aktora z Publicznego LO Sióstr Pijarek w Rzeszowie w spektaklu "Targ Grzechów" w reżyserii Magdaleny Rak i Krystiana Urbańskiego
  • Studio Młodego Aktora ze szkoły pijarów w Warszawie w spektaklu "Prorok wolności" w reżyserii Beaty Zaborek
  • Teatr Z Duchem ze szkoły pijarów w Katowicach w spektaklu "Znak krzyża" w reżyserii Anny Dolińskiej

O dobrą atmosferę i organizację zadbali Animatorzy łowiccy wraz z kl. Szymonem Kawałą. W sobotni wieczór uczestnicy wysłuchali koncertu poezji śpiewanej w wykonaniu grupy "Dygresje serca" złożonej z absolwentów pijarskiego liceum w Łowiczu. 

Muszę powiedzieć, że jestem pod ogromnym wrażeniem zaangażowania młodych ludzi w teatr, w temat wolności – powiedziała Agnieszka Hałka. – Życzyłabym sobie jeszcze więcej takich przeglądów, na takim poziomie z udziałem młodzieży. 

Fot.:  Maria Miziołek, Ewa Masłowska, Maria Wróblewska, Media Pijarskie

MK