Patrocinium w naszych placówkach

Patrocinium w naszych placówkach

27 listopada w Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów przeżywaliśmy Święto Opieki św. Józefa Kalasancjusza — Patrocinium. Pijarskie wspólnoty uczciły ten dzień i zorganizowały liczne zabawy dla dzieci w parafiach czy szczególnie świętowały ten w naszych pijarskich szkołach. 

W szkołach święto obchodzono 26 bądź 29 listopada, ponieważ 27 listopada wypadł w sobotę.  

Tradycją jest, że w Zakonie Szkół Pijarów w Bolesławcu swoje ślubowanie mają uczniowie klas pierwszych. Starsi koledzy z klas 1-4 wzięli udział w konkursie plastycznym pt. "Św. Józef Kalasancjusz - patron dzieci i młodzieży". Najstarsi uczniowie mieli za zadanie przygotować krótki filmik przedstawiający jedną historię z życia św. Józefa.

Podobnie świętowali uczniowie klas 1 szkoły podstawowej z Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu, którzy po wspólnej szkolnej Eucharystii złożyli swoje ślubowanie. Następnie odbyło się rozdanie stypendiów, a po nich uczniowie zorganizowali słodką agapę w swoich klasach. 

Zespół Szkół Zakonu Pijarów w Elblągu przeżywali to święto pod hasłem: "Radość spotkania". Każda z klas przygotowała uroczyste śniadanie, a najmłodsi uczniowie poznawali życie św. Józefa Kalasancjusza. Elblążanie nie zapomnieli również o modlitwie o nowe powołania do naszego Zakonu.

Szkole Podstawowej Zakonu Pijarów w Krakowie uczniowie wzięli udział Szkolnym Festiwalu Artystycznym, który był transmitowany, aby uczniowie w klasach mogli kibicować swoim kolegom. Tego dnia każda z klas zadbała o smaczne przekąski, które umilały wspólny czas.

Uczniowie klas Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów w Rzeszowie rozpoczęli ten dzień od wspólnego włoskiego śniadania i udziału we Mszy Świętej. Po niej udali się na wspólne kręgle i bilard. Najmłodsze dzieci uczestniczyli także w dogoterapii. 

Centrum Kultury Calasanz Kraków-Olsza zaprosiło do świętowania wszystkie dzieci uczęszczające na zajęcia. Rozpoczęło się ono od wspólnego odmówienia Koronki 12 Gwiazd. Na dzieci czekały róże zabawy integracyjne, tańce pijarskie, które poprowadzili klerycy: Bartek i Kuba. Dzieci oglądnęły również film o św. Józefie, aby po nim wziąć udział w quizie znajomości jego życia. Na uczestników czekał słodki poczęstunek, a także liczne konkursy i atrakcje przygotowane przez wolontariuszy. 

Również Centrum Kultury Calasanz Kraków-Wieczysta zorganizowało dla dzieci z parafii zabawę, podczas której każdy wziąć udział w różnych atrakcjach, skosztować pysznej waty cukrowej i popcornu, a także zatańczyć tańce pijarskie, które poprowadzili klerycy Łukasz i Karol. 

Dzieci z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bolszewie rozpoczęli świętowanie od wspólnej Eucharystii, po której rozpoczęła się zabawa taneczna prowadzona przez Młodzież Pijarską. Każdy mógł spróbować swoich sił w konkursie plastycznym i przygotować lapbooka o św. Józefie Kalasancjuszu.

Ministranci i lektorzy z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach spotkali się, aby powierzyć się wstawiennictwu św. Józefa podczas Eucharystii. Po modlitwie był czas na wspólne spotkanie i zabawę. 

Na Ukrainie w naszej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Złoczowie Patrocinium było okazją do oficjalnego przywitania pijarów w Archidiecezji Lwowskiej. Eucharystii w tym dniu przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki.

MK