Lemowe Marcepanki

Lemowe Marcepanki

Na deskach warszawskiego Teatru Kolegium Zakonu Pijarów odbyła się prapremiera spektaklu "Czip" w adaptacji i reżyserii Grzegorza Jacha do scenariusza Agaty Pikoń — laureatki Złotego Pióra. Inspiracją w tegorocznej edycji konkursu była twórczość Stanisława Lema.  

Z powodu pandemii nie wszyscy laureaci mogli pojawić się na samej Gali w Warszawie. Jednak dzięki transmisji online mogliśmy połączyć się z przewodniczącą Jury Izabelą Żukowską oraz Agatą Pikoń. — Z wielką przyjemnością czytałam eseje i bajki autorstwa tegorocznych uczestników, z którymi współtworzyliśmy tę literacką przygodę — mówiła tegoroczna laureatka. — Z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że wszyscy jesteśmy zwycięzcami. Mogę z pełnym przekonaniem zachęcić do udziału w konkursie, a za tegorocznym mistrzem mogę powiedzieć: "Marzenia zawsze zwyciężają rzeczywistość, gdy im na to pozwolić" — podsumowała Agata Pikoń.

Sama koordynatorka i pomysłodawczyni Małgorzata Włodarczyk podkreśla, że w I etapie konkursu uczestnicy mierzą się z esejem, który jest w pewnym sensie sprawdzeniem ogólnej wiedzy o twórcy, który towarzyszy danej edycji.  — W II etapie inspiracją stały się bajki robotów, które nawiązywały również do programu, który dzieci i młodzież mają w szkole — tłumaczy koordynatorka. W trzecim etapie uczestnicy tworzą swój własny scenariusz. — Zawsze liczymy na kreatywność, aby to nie była próba adaptacji książki wybranego twórcy — mówi pomysłodawczyni konkursu. — Zachęcamy żeby uczestnicy odważyli się tworzyć swój świat, patrząc na to, co zrobił ten wskazany w danym roku mistrz słowa.

Przez ostatnie cztery lata za adaptację scenariusza i reżyserię spektaklów odpowiada Grzegorz Jach, który podkreślał, że praca z tegorocznym scenariuszem Agaty Pikoń uskrzydliła go. — Trochę wsiadłem za Agatą do statku kosmicznego i spróbowałem polecieć dalej niż Mars. Pod jego okiem na scenie wystąpili aktorzy ze Scena Młodych Teatru Wilanów. — To wzajemne, co dla siebie czynią na scenie buduje także postacie ze spektaklu — podsumował reżyser spektaklu "Czip". 

Konkurs Literacki o Giętkie Pióro jest tworzony przez Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. Projekt edukacyjny jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

MK