48. Kapituła Generalna

48. Kapituła Generalna

"Pod przewodem Ducha Świętego" pod takim hasłem 20 stycznia rozpocznie się 48. Kapituła Generalna odbywająca się w  Cuautitlán Izcalli w Meksyku i potrwa do 11 lutego. Podczas nadchodzących dni zostanie wybrany 42. Następca św. Józefa Kalasancjusza. 

Kapituła odbywa się co sześć lat, w czasie wyznaczonym przez Ojca Generała. Tegoroczna została przesunięta z czerwca 2021 r. z powodu panującej pandemii, która uniemożliwiła udział wszystkich przedstawicieli z całego świata. 

W tym najważniejszym wydarzeniu dla naszego Zakonu bierze udział 63 pijarów z 42 krajów, w których posługujemy. Uczestnikami są Ojciec Generał i jego Asystenci, Prokurator Generalny, Przełożeni Wyżsi (Prowincjałowie), Ekonom Generalny i Sekretarz Generalny, Wokalisi – Delegaci, których nie może być mniej niż Ojców Kapitulnych z prawa oraz Goście. 

Celem Kapituły jest: 

  • Zbadać stan Zakonu w oparciu o sprawozdania Kongregacji Generalnej oraz innych dokumentów i propozycji odnoszących się do tego zagadnienia.
  • Wybrać nowego Ojca Generała i jego czterech Asystentów.
  • Zająć się planowaniem i rozważyć wnioski Kapituł Prowincji, niezależnych Wiceprowincji, Delegatur Generalnych, Ojców Kapitulnych i Kongregacji Generalnej oraz inne sprawy większej wagi, zachowując przy tym prawo każdego współbrata zagwarantowane przez kanon 631, 3°. 

(Konstytucje i Reguły Zakonu Pijarów, pkt 405)

Przedstawicielami z Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów będą o. Mateusz Pindelski, Prowincjał, o. Jarosław Pabian oraz o. Józef Matras. Przedstawicielem Pijarskiego Synodu Młodych i polskiego Ruchu Calasanz będzie Katarzyna Barnaś, która weźmie udział w drugiej części Kapituły. 

MK