Ferie w naszych placówkach

Ferie w naszych placówkach

Po sześciu tygodniach zakończyły się ferie trwające w całej Polsce! W wielu naszych placówkach wychowawcy i ojcowie zadbali, aby dzieci mogły ciekawe i aktywnie spędzić ten czas w szkole czy na wyjeździe. Zapraszamy na relację z Krakowa, Rzeszowa, Bolszewa, Bolesławca, Łowicza i Elbląga.  

Jako pierwsi swoje ferie zaczęli uczniowie z Elbląga i z Centrum Kultury Calasanz Kraków-Olsza. Program przygotowany przez elbląską kadrę pozwolił połączyć elementy nauki, sportu i rekreacji. Wyjście do kina, parku trampolin, gry, zabawy ruchowe i wyjazd do Gdańska to propozycje, dla uczniów Zespołu Szkół Zakonu Pijarów w Elblągu. Dzieci z CKC Kraków-Olsza odwiedziły trzy miasta, którym patronowali św. Kinga, bł. Piotr Frassati oraz św. Jan Paweł II. Pierwszym miejscem była kopalnia w Bochni, drugim – Zakopane, gdzie wszyscy mogli podziwiać piękne widoki i skorzystać z dużej ilości śniegu, którego nie brakowało. Ostatnia wycieczka odbyła się do Wadowic, gdzie dzieci dzięki wystawie multimedialnej w Domu Rodzinnym Jana Pawła II mogły się przenieść do czasów, w których żył. Na osłodę i zakończenie nie mogło zabraknąć słynnych kremówek. Czas spędzony na przejazdach w pociągach nie był czasem straconym, pozwalał na integrację, rozmowy i integrację. Swój wyjazd mieli również ministranci z parafii na Rakowicach, którzy wybrali na zakopiańskie stoki. Te kilka dni pozwoliło im nie tylko skorzystać z pięknej pogody i warunków, ale także odpocząć i poszerzyć horyzonty.

„Odlotowe ferie z pijarami” w Bolesławcu to kolejny przykład, że można wypoczywać i bawić się bez telewizji i Internetu. Różnorodne propozycje pozwoliły wybrać każdemu uczestnikowi coś dla siebie, poczynając od doświadczeń fizycznych i chemicznych, sportu, tańca kończąc na zajęciach plastycznych. Ta wspólna integracja i kreatywne warsztaty z pewnością pozostaną na długo w pamięci dzieci.  

Dobrze, że ferie trwają dwa tygodnie, bo dzięki temu trzy grupy działające przy parafii w Bolszewie zdążyły skorzystać z tego wolnego czasu. Członkowie ze scholii „Dzieci Kalasancjusza” wybrały się na kilka dni do naszego pijarskiego ośrodka w Łapszach Niżnych, a Młodzież Pijarska udała się do naszej pijarskiej parafii w Jeleniej Górze. Obie grupy korzystały z fantastycznych warunków do jazdy na nartach czy różne wycieczki, nie tylko górskie na szczyt Śnieżki, ale też do Wrocławia czy Szklarskiej Poręby. Natomiast dzieci z Centrum Kultury Calasanz w Bolszewie spędzały ten czas na wyjściach do parku wodnego, kina, parku trampolin czy wycieczki do Gdyni.

Uczniowie z Rzeszowskiej szkoły podstawowej wzięli udział w licznych spotkaniach, warsztatach i wyjściach, a nawet balu karnawałowym. Kreatywność i aktywny udział w zajęciach potwierdza tylko, jak ciekawie okazały się zaproponowane aktywności. Przygotowane roboty, prace plastyczne, makramy, budowle ekologiczne, czy kulinarne dzieła, tylko w małym stopniu odzwierciedlają szeroki program przygotowany przez kadrę pedagogiczną.

Biegać, skakać, latać, pływać, w tańcu, w ruchu wypoczywać – te słowa rozpoczęły łowickie ferie w szkole i idealnie odzwierciedlały zajęcia, jakie zostały przygotowane dla dzieci. Od zajęć sportowo-sprawnościowych, przez gry i zabawy integracyjne, po wycieczki. Uczestnicy ferii mogli przyjąć również medalik św. Michała Archanioła, który ma przypominać o opiece naszych Aniołów Stróżów nad nami.

Ferie to czas odpoczynku od zajęć lekcyjnych, ale powyższe relacje pokazują, że uczniowie i podczas ferii chcieli przychodzić do szkoły, by być ze sobą, spędzać wspólnie czas. Nie byłoby tego, gdyby nie ciekawe zajęcia i pomysły zaangażowanych wychowawców i wolontariuszy – uczniów.  

MK