Piarist Youth Meeting 2022

Piarist Youth Meeting 2022

Zakończyło się Piarist Youth Meeting, który odbywał się w Rzeszowie i Krakowie w dniach 20-26 lipca 2022 r. Do Polski przyjechało ponad 200 młodych z Węgier, Katalonii, Słowacji, Ukrainy i Polski z naszych placówek. Spotkanie przebiegało pod hasłem: "I am".   

Wokół tych słów skoncentrowane były konferencje i spotkania w międzynarodowych grupach. Pierwszym mówcą był o. Carles Gil, Asystent Generalny dla Europy, który poruszył temat "I am Human".  – Być człowiekiem, to być jak Jezus – mówił o. Carles. Jesteśmy odpowiedzialni, aby zapraszać innych młodych ludzi na takie wydarzenia, by dzielić się tą radością, która tutaj panuje. Drugą konferencję wygłosiła Katarzyna Barnaś, koordynatorka Ruchu Calasanz. Podzieliła się z nami, jak św. Józef Kalasancjusz inspiruje ją w życiu. – To modlitwa jest źródłem naszej siły w codziennym życiu. To wy młodzi możecie pomóc dotrzeć pijarom do młodych ludzi. Swoim świadectwem na temat: "I am Christian" podzieliła się Anna Cycoń, która podkreśliła, że Jezus zawsze patrzy na nas ze współczuciem. – Bóg naprawdę nas kocha. Oddaj swoje życie Bogu – inspirowała swoim słowem młodych. – Bycie chrześcijaninem, to znaczy mieć relację z Jezusem. Zaufaj Bogu.

Uczestnicy zwiedzili Zamek w Łańcucie oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. W Rzeszowie animatorzy przygotowali grę miejską, a w Krakowie odbyło się nie tylko zwiedzanie centrum, ale także trzech dzielnic: Kazimierza, Podgórza oraz Nowej Huty, a także Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W Rzeszowie uczestnicy odwiedzili również Szkołę Sióstr Pijarek, gdzie zostały zaplanowane niektóre punkty programu. 

Eucharystia, adoracja, warsztaty, konferencje, zabawa, integracja, tańce – to tylko niektóre z określeń obrazujące, jak wyglądało tygodniowe europejskie święto młodzieży pijarskiej i jak bogaty program został przygotowany dla uczestników.

W organizację spotkania była zaangażowana młodzież z naszej parafii w Rzeszowie, ze szkoły Sióstr Pijarek oraz z liceum w Krakowie. Przedstawicielami z Polski byli uczniowie z Łowicz, Elbląga, Katowic, Rzeszowa i Krakowa. 

MK