Peregrynacja relikwii w Łowiczu

Peregrynacja relikwii w Łowiczu

W dniu 14 września 2022 r. rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. Carlo Acutisa. Tego dnia relikwie znajdowały się w Łowiczu i z tej okazji do Polski przylecieli przedstawiciele włoskiej młodzieży wraz z opiekunami. 

Goście na pierwszej godzinie lekcyjnej opowiedzieli uczniom, jak wyglądało życie Carla - czym się zajmował, jaką był osobą oraz jak głęboka była jego wiara. Uczniowie mieli możliwość usłyszenia piosenki na temat Carla wykonanej przez włoskiego piosenkarza. Na koniec spotkania odmówiliśmy wspólnie modlitwę za wstawiennictwem Carla.

O godzinie 9.00 w Łowickim Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty medialne dla uczniów łowickich szkół średnich. Warsztaty zostały zorganizowane przez Akademię Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W pierwszej kolejności odbyła się część telewizyjna. Uczestnicy dowiedzieli się, jak wygląda praca w telewizji - przygotowania kamer, tła, prezenterów do transmisji na żywo. - Niejednokrotnie usłyszeliśmy, że 70% przekazu to obraz, 23% to dźwięk, a tylko 7% to treść, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie green screena, który jest używany podczas emisji chociażby prognozy pogody - relacjonuje Julia Jaśniewska, uczennica łowickiej szkoły. - Podczas drugiej części warsztatów pokazano nam, jak duże znaczenie ma światło. Trzecim etapem warsztatów było udźwiękowienie. Uczniowie mogli zobaczyć, jak dużą możliwość manipulowaniem np. wypowiedziami osób podczas wywiadów mają dziennikarze. W ostatniej części podczas prezentacji zostało przedstawione, jak odróżnić opinię od informacji oraz jak poprawnie należy budować newsy.

Na koniec dnia o godz. 18.00 odbyła się Msza Święta w katedrze, której przewodniczył Ordynariusz diecezji łowickiej bp Andrzej Franciszek Dziuba.

MK