22. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

22. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

W ostatni weekend, 14-16 października 2022 r. do Krakowa przyjechało 500 osób z naszych pijarskich placówek w Polsce, a także po dwuletniej przerwie z Węgier, Czech i Ukrainy, by uczestniczyć w 22. Spotkaniu Młodzieży Pijarskiej, które przebiegało pod hasłem: "Twój głos". 

W piątek o godz. 19.30 gry hol Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów w Krakowie wypełnił się uczestnikami, o. Jacek Wolan rozpoczął 22. SMP. Każda z grup przedstawiła się prezentując legendę, piosenkę związaną z regionem, z którego pochodzą. Już pierwszego wieczoru mogliśmy się spotkać z ks. Piotrem Jarosiewiczem, który wprowadził nas w temat wydarzenia pierwszą konferencją: "Powiesz mi?". Nasz gość przypomniał, jak ważny w naszej relacji z Bogiem jest spowiedź, dzięki niej budujemy ją i rozwijamy. — Co robię, by przez spowiedź się jeszcze bardziej otworzyć? zadawał pytanie młodym ks. Piotr. Po tym wprowadzeniu dzień zakończył się nabożeństwem pasyjnym przygotowanym przez uczestników z Łowicza i o. Andrzeja Lisiaka. 

"Wysłuchasz mnie?" to temat drugiej konferencji, którego podczas kolejnego dnia wygłosił o. Piotr Wiśniowski. Przypomniał nam w niej, że Bóg zawsze nas nas czeka. — Czy pozwolisz, żeby Bóg naprawił, to co się w twoim życiu posypało? Do Kościoła zawsze możesz wrócić. Nie bójcie się słuchać Jezusa. Kontynuacją tych rozważań były spotkania w grupach. Tego dnia odwiedziła nas również Iwona Pietrala, która opowiedziała nam swoje świadectwo nawrócenia i zawierzenia swojego życia Bogu. Nie tylko powiedziała, ale również wykonała kilka swoich utworów, którymi razem z uczestnikami uwielbiali Boga. 

Tego dnia Eucharystia odbyła się przy ulicy Pijarskiej, podczas której kl. Łukasz Fabijański przyjął posługę troski o dzieci ubogie z rąk o. Prowincjała Mateusza Pindelskiego. Wieczorem na holi liceum odbył się tradycyjny Przegląd Piosenki Pijarskiej. Uczestnicy jak co roku nie zawiedli i przygotowali nowe piosenki i aranżacje związane z tematem tegorocznego spotkania. W programie czekała jeszcze zabawa z tańcami pijarskimi w roli głównej, na które wszyscy czekali. Animatorzy krakowscy porwali wszystkich, a mury szkoły trzęsły się w rytm równomiernych kroków. Wstępem do wieczornej adoracji był spektakl w reżyserii Faustyny Skolmowskiej pt. "Nic nie dzieje się przypadkiem", w którym wystąpili absolwenci i uczniowie naszych szkół. 

Ostatniego dnia konferencję wygłosił o. Jacek Wolan "Odezwij się", która była zwieńczeniem trzydniowego spotkania skoncentrowanego wokół hasła: "Twój głos". Nie był to koniec programu, bo na uczestników czekały jeszcze warsztaty skoncentrowane wokół różnych dziedzin, gdzie każdy mógł wybrać coś dla siebie. Podczas ostatniej Eucharystii o. Mateusz Kaźmierski przypomniał wszystkim, że Jezus szuka ludzi na Eucharystii, że jest, czeka, słucha i chce wysłuchiwać. — Jezus chce, żebyśmy się do niego odezwali mówił o. Mateusz.

W końcu przeszedł czas pożegnań, ale i początek nowych znajomości i przyjaźni. Wierzymy, że młodzież wzmocniona dobrym słowem, wspólnotą, modlitwą będzie świadomie wykorzystywała swój głos w Kościele. 

W spotkaniu wzięła udział młodzież wraz z duszpasterzami i opiekunami z: Bolszewa, Elbląga, Łowicza, Poznania, Warszawy, Cieplic, Bolesławca, Katowic, Rzeszowa od pijarek i pijarów, w także z Krakowa w Wieczystej i Akacjowej.

MK