Spotkanie Centrów Kultury Calasanz

Spotkanie Centrów Kultury Calasanz

Podczas ostatniego weekendu, 2-4 grudnia 2022 r. w Jeleniej Górze-Cieplicach zgromadzili się odpowiedzialni za Centra Kultury Calasanz z naszej Prowincji. To pierwsze spotkanie po pandemii, w którym uczestnicy mogli spotkać się na żywo i podzielić tym, co dzieje się w Centrach. 

Po pandemii Centra ponownie wróciły z pełną ofertą zajęć dla dzieci i młodzieży, ale dużym zainteresowaniem cieszą się również te spotkania organizowane dla dorosłych i seniorów, którzy chętnie korzystają z propozycji. Każda z placówek indywidualnie dopasowuje swoje pomysły do środowiska, w którym działa i swoich odbiorców, dlatego niezwykle ciekawym doświadczeniem było wspólne dzielenie się pomysłami i planami na przyszłość podczas piątkowego spotkania.

W piątek odbyło się również poświęcenie obrazów z kaplicy domu zakonnego, których autorem jest Andrzej Boj Wojtowicz. Poświęcenia dokonał o. Prowincjał Mateusz Pindelski. Spotkania zdalne, które miały miejsce do tej pory, nie pozwalały na wspólną integrację, tym bardziej cieszył wyjazd uczestników do Pragi, gdzie mogli nie tylko poznać się, a także razem zintegrować. 

Spotkanie zakończyło się niedzielną Eucharystią w kościele parafialnym w Cieplicach. 

W naszej Prowincji działa obecnie sześć Centrów Kultury Calasanz, które rozmieszczone są w całej Polsce: w Bolszewie, Elblągu, Cieplicach, Krakowie na Wieczystej i Olszy oraz w Rzeszowie. Po pandemii każde z nich starało się na nowo otworzyć i wyjść do dzieci i młodzieży z różnorodnymi propozycjami, które pozwolą im spędzać czas offline, poza domem. I można powiedzieć, że się udało. Ostatnim wydarzeniem hucznie przeżywanym w każdym z Centrów było Patrocinium. Zabawy, festyny i inne atrakcje organizowane w placówkach cieszyły się dużym zainteresowaniem, a największym sukcesem były uśmiechy i radość dzieci i ich rodziców.  

MK