Pomoc dla Wenezueli

Pomoc dla Wenezueli

W pomoc na rzecz nauczycieli ze szkół pijarskich w Wenezueli zaangażowało się wiele osób z całej Polski, bo — jak pisał Kalasancjusz — "od starannego wychowania dziecka zależy reforma społeczeństwa". Wenezuelscy nauczyciele potrzebują kilku dolarów na dzień, aby utrzymać rodzinę i nadal uczyć.

Rok temu pijarzy z Ameryki Środkowej i Karaibów zorganizowali kampanię "Życie oddane wychowaniu". Z jednej strony chodziło o to, by pokazać siłę powołania pijarskich nauczycieli, którzy kontynuują pracę mimo ogromnych trudności dotykających Wenezuelę. Z drugiej strony, chodziło i nadal chodzi o zebranie pieniędzy na pomoc dla nauczycieli i ich rodzin, by zapewnić im środki na utrzymanie.

W systematyczną i cichą pomoc płynącą z Polski włączyli się ludzie wielkiego serca: dzieci i młodzież — uczniowie szkół pijarskich, Rady Rodziców, pijarskie parafie, wspólnoty zakonników, członkowie Bractwa Szkół Pobożnych — z Bolesławca, Bolszewa, Cieplic, Elbląga, Katowic, Krakowa, Łowicza, Rzeszowa, Sierosławic, a także pensjonariusze Domu Opieki w Hutkach i ofiarodawcy z czeskiej Strażnicy. Dzięki zbieranym sukcesywnie środkom na koncie Prowincji w 2022 roku mogliśmy przekazać na ten cel 7 160 USD. Społeczność szkoły pijarskiej w Poznaniu przekazała bezpośrednio na konto projektu kwotę 3 371,15 PLN.

System edukacyjny w Wenezueli jest nadal w dramatycznej sytuacji właśnie z powodu bardzo niskich zarobków nauczycieli. Minimalne wynagrodzenie nauczyciela w niektórych miesiącach stanowiło równowartość 3 USD, a do przeżycia jednego dnia rodzina potrzebowała ok. 10 USD. Dlatego Wenezuelczycy masowo opuszczają nie tylko szkoły, ale również swoją ojczyznę. 

Nasz Zakon obecny jest w Wenezueli od ponad 70 lat. Prowadzimy 5 szkół i punktów edukacji nieformalnej, w których pracuje 300 nauczycieli mających pod opieką 4200 uczniów. Wszystkie informacje związane z kampanią dostępne są na stronie: nacidosparaeducar.org. Można tam znaleźć także świadectwa wychowawców z różnych dzieł pijarskich oraz propozycje współpracy i wsparcia. Można się też kontaktować pisząc maila na kuria@pijarzy.pl.

JW