Odlotowe ferie z pijarami

Odlotowe ferie z pijarami

Zespół Szkół Pijarskich im. św. Mikołaja w Elblągu przygotował półzimowisko „Odlotowe ferie z Pijarami”. 


W dniach 23-27.01.2023 r. dzieci uczestniczyły w szeregu wyjazdów, spotkań, warsztatów i aktywności. Jedną z nich był „Park Piekarczyka”. To kreatywna przestrzeń, która pozwala łączyć zabawę z ruchem oraz ogromną dawką radości. — Tam realizowaliśmy poprzez zabawę, dziecięcą potrzebę wolności, aktywności oraz ciekawości — relacjonuje o. Rafał Roszer.

Ale to nie wszystko. Odbyły się również warsztaty międzypokoleniowe w „Galerii EL”. W Olsztynie uczestnicy odwiedzili Teatr Lalek, a tam odbyły się warsztaty, czyli praca w teatrze od kulis oraz udział w spektaklu „Trzy świnki”. — W Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium odbyliśmy podróż ku niebu i w kosmos. W Pelplinie odbyliśmy swoistą podróż w przeszłość wprost do warsztatu pisarskiego cystersów — opowiada dalej ojciec Dyrektor. — Uczestnicy warsztatów, zasiadając przy dębowych pulpitach, mogli poczuć się jak średniowieczni skrybowie i zobaczyć jak funkcjonowało ich miejsce pracy — skryptorium.

Ponadto dzieci zapoznały się z krojami pism i rozwojem piśmiennictwa, ze szczególnym uwzględnieniem piśmiennictwa ręcznego oraz iluminacji tekstów. Poznali narzędzia pisarskie m. in. gęsie pióro, stalówkę i dowiedzieli się, jak prawidłowo przygotować je do pracy. Zgłębili tajniki gotyckiej pisowni i zdobnictwa ksiąg. Wszystko to pod okiem kaligrafa, który nabyte umiejętności potwierdzi własnoręcznie wypisanym certyfikatem.

Shark slide, Pirate bay czy River expedition, to tylko niektóre atrakcje w Aquaparku w Redzie, które na nas czekały. Tam również odwiedziliśmy Papugarnię i Gadoland. Pierwszy tydzień ferii minął bardzo intensywnie i szybko — podkreśla o. Rafał. 

MK