3. Pijarskie Spotkanie Edukacyjne

3. Pijarskie Spotkanie Edukacyjne

Za nami już 3. Pijarskie Spotkanie Edukacyjne, które w tym roku odbywało się w Szkole Podstawowej im. ks. Onufrego Kopczyńskiego w Warszawie na Siekierkach. W tym roku spotkania poprowadzili psycholodzy, pedagodzy i wychowawcy naszych szkół.

Podczas dwóch pierwszych spotkań swoje pomysły na prowadzenie lekcji prezentowali nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego, przedmiotów ścisłych i humanistycznych. W tym roku tematyka warsztatów została skoncentrowana wokół tematów psychologiczno-pedagogicznych. Pozwalały one każdemu nauczycielowi, bez względu na prowadzony przedmiot, poznać narzędzia i metody pracy z uczniami w oparciu o sprawdzone metody.

Budowanie relacji w klasie, bezpiecznego środowiska, w którym uczniowie będą się dobrze czuli, budowali relacje z innymi, to również tworzenie miejsca sprzyjającego nauce i rozwijaniu kompetencji społecznych. Uczestnicy mogli wybrać dwa warsztaty spomiędzy sześciu zaproponowanych:

  • Co mnie tak naprawdę złości? – Izabela Galicka
  • Jeśli nie kara, to co? – o. Mariusz Rabczak
  • Hejt – czy to naprawdę taki problem? – Karina Piórkowska
  • Jak zachęcać, by nie zniechęcić młodego człowieka? Motywacja dzieci w szkole - Monika Pietruszka
  • Nie mów do mnie tym tonem! Emocje i sztuka komunikacji – Joanna Malisz-Szwęd
  • Wychowanie przez wspieranie – dobre praktyki dla różnych grup wiekowych do zastosowania od zaraz – Monika Ślęzak, Kalina Żądło

Od początku Pijarskich Spotkań Edukacyjnych prowadzącymi są nauczyciele pracujący w naszych szkołach, którzy chcą dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem i praktycznymi, sprawdzonymi metodami. Tak było również w tym roku. Ciekawe tematy odpowiadające na codzienne wyzwania stojące przed nauczycielami pozwoliły jeszcze raz spojrzeć na pewne kwestie, z nowej perspektywy, z nową wiedzą, poznać możliwości i rozwiązania. Prowadzącymi byli pedagodzy, psycholodzy, trenerzy, wychowawcy z naszych szkół w Elblągu, Łowiczu i Krakowie.

Każde spotkanie miało formę warsztatów, pozwalało nie tylko na dyskusję i wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami, ale także na zajęcia praktyczne.

W spotkaniu w dniach 3-4 kwietnia 2023 r. wzięło udział 100 nauczycieli z naszych szkół w Bolesławcu, Elblągu, Łowiczu, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie i Warszawie. Dzień warsztatowy rozpoczął się wspólną Eucharystią w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży w Warszawie na Siekierkach. Przewodniczył jej o. Bogdan Dufaj, a kazanie wygłosił o. Sławomir Dziadkiewicz – Asystent Prowincjalny ds. szkół. Słowa Ewangelii, którą usłyszeliśmy: — Nie wyście mnie wybrali, ale ja was wybrałem odnoszą się również do naszego powołania, jakie każdy z nas wypełnia — mówił o. Sławomir.  — Patrzymy na to powołanie do bycia nauczycielem, wychowawcą, jak na drogę, którą nam daje Pan Bóg. A Jezus nie pozostawia nas na niej samymi. Nazywa nas przyjaciółmi. Te słowa dają nam nadzieję i otuchę. 

MK