Europejskie Spotkanie Kleryków

Europejskie Spotkanie Kleryków

W Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Pijarów w Krakowie w dniach 30 kwietnia do 2 maja trwało Europejskie Spotkanie Kleryków. Uczestniczyli w nim formatorzy i klerycy z Hiszpanii, Włoch, Austrii i  Polski oraz Asystent Generalny na Europę — o. Carles Gil i Saguer.

Te kilka dni pozwoliły nie tylko pogłębić braterskie relacje z braćmi będącymi w formacji początkowej, ale wysłuchać i podzielić się spostrzeżeniami podczas spotkań w grupach i konferencji. Uczestnicy spotkali się również z Siostrami Pijarkami, o. Prowincjałem Mateuszem Pindelskim, który przybliżył historię Polskiej Prowincji oraz z o. Kazimierzem Wójciakiem, który opowiedział o swojej posłudze dla internowanych w czasie stanu wojennego w Polsce, a także o pracy na Ukrainie teraz, podczas wojny.

Podczas jednego z wieczorów obyło się spotkanie z uczestnikami 21. Parafiady Środowisk Pijarskich. W tym czasie klerycy opowiedzieli o tym skąd pochodzą, jak wygląda ich formacja. Nie zabrakło również wspólnych rozmów i pytań, na które klerycy chętnie odpowiadali. 

Dla wielu zakonników był to pierwszy pobyt w Polsce, dlatego też w programie znalazły się wyjazdy do Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wieliczki i Oświęcimia. Klerycy zobaczyli również Kraków i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

— Na spotkaniu padły słowa, że przeżywamy zesłanie Ducha Świętego, nie tylko ze względu na to, że jest tutaj bardzo dużo języków, ale przede wszystkim ze względu na Jego obecność. Przede wszystkim bardzo mocno czuć tego ducha jedności, który towarzyszył pierwszym chrześcijanom. Ten duch jedności to jest właśnie to doświadczenie, które ze mną zostanie z tego spotkania — powiedział kl. Jakub Urbaniak.     

To było piękne doświadczenie móc gościć współbraci, móc dzielić się z nimi, modlić się, cieszyć się, bardzo piękne doświadczenie braterstwa. Za to Panu Bogu dziękuję  — powiedział o. Grzegorz Misiura, organizator spotkania.

MK