W Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju powstała nowa pracownia, która wyposażona jest w nowoczesne pomoce dydaktyczne pozwalające na wykonywanie projektów i eksperymentów z zakresu edukacji przyrodniczej.
Wyposażenie udało się pozyskać w ramach projektu ,,Z nową ekopracownią, bliżej do ekowiedzy”, który napisały nauczycielka geografii — Katarzyna Wojciechowska oraz nauczycielka biologii — Agnieszka Maciągowska. Nowa pracownia to między innymi wyspy badawcze, monitor multimedialny, tablica interaktywna, szafy do prezentacji skał, lab disc do pomiaru jakości powietrza, próbki gleb, mapy interaktywne oraz fototapety z lokalnym motywem.
Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonała pomysłodawczyni pracowni pani Katarzyna Wojciechowska wraz z Dyrektorem Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu i Ojcem Andrzejem Lisiakiem, który także dokonał poświęcenia sali.
— Specjalnie na tę okazję uczniowie przygotowali przedstawienie pod tytułem ,,Anioł i naukowiec” mówiące o biblijnym i naukowym powstaniu świata, prezentując przy tym nowe pomoce dydaktyczne — opowiada Katarzyna Wojciechowska, nauczycielka biologii. — Był między innymi wybuch wulkanu, dzieje ziemi prezentowane na tablicy stratygraficznej.
Następnie ekolodzy szkolni poinformowali zebranych o drastycznych statystykach dotyczących zanieczyszczeń wód, gleby, wycinki lasów. Uczniowie zaprezentowali także stroje ekologiczne zaprojektowane z własnej inicjatywy. Były to stroje na co dzień, do kina, na deszczowe dni, propozycja dla Ojców Pijarów oraz dla nowego króla Wielkiej Brytanii.
— W tym dniu w szkole odbył się też happening pt. ,,Współczesny Raj”, którego celem było uświadomienie uczniom, w jaki sposób nasz konsumpcjonizm niszczy planetę — opowiada dalej nauczycielka biologii. — Jesteśmy przekonani, że ekopracowania przyczyni się do kształtowania wśród uczniów świadomości ekologicznej i odpowiedzialnych postaw za obecny i przyszły stan środowiska, ułatwi pracę nauczycielom oraz uaktywni młodzież w podejmowaniu działań proekologicznych.
Nowa i w pełni wyposażona pracownia w Pijarskim Liceum Ogólnokształcącym w Łowiczu powstała dzięki funduszom pozyskanym w ramach konkursu z dziedziny edukacja ekologiczna pod nazwą ,,Nasze Ekologiczne Pracownie” WFOŚiGW w Łodzi. Całkowity koszt zadania wyniósł 60 000,00 zł, natomiast dofinansowanie z WFOŚiGW opiewa na kwotę 54 142,00 zł.
MK