Marsz dla Życia i Rodziny w Łowiczu

Marsz dla Życia i Rodziny w Łowiczu

Zgodnie z tradycją pijarskie szkoły w Łowiczu włączają się od kilku lat w organizację „Marszu dla Życia i Rodziny”. Tak też stało się w tym roku, tym bardziej, że hasło marszu: „Dzieci przyszłością Polski” jest związane z programem szkół i myślą reformatora pijarskiego – ks. Stanisława Konarskiego.


Świętowanie tego „Dnia Rodziny” rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą celebrowaną przez bpa Franciszka Dziubę. Biskup w kazaniu nawiązał do myśli przewodniej marszu oraz do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Przekonywał, że ci, „którzy lekceważą świętość życia i rodziny lekceważą własną świętość”. Swoje świadectwo wygłosiło także małżeństwo – Agnieszka i Michał Maratowie ze Skierniewic.

Po Eucharystii około godziny 13.30 wyruszył marsz składający się z ojców pijarów, nauczycieli, rodziców, uczniów, pijarskich animatorów, mieszkańców miasta i okolic. Uczestniczyli w nim także bp Franciszek Dziuba, burmistrz miasta Krzysztof Kaliński, starosta powiatu Marcin Kosiorek, wicestarosta Piotr Malczyk, reprezentanci marszałka województwa łódzkiego – Michał Trzoska oraz Jacek Wiśniewski, których dzieci uczęszczają do pijarskiej. Po drodze animatorzy ze szkoły rozdawali uczestnikom wiatraczki i trąbki. Droga minęła śpiewająco, dzięki szkolnej scholi i przemyśleniom wygłoszonym przez organizatorów.  

Na miejscu na uczestników czekały liczne atrakcje  malowanie twarzy, dmuchańce, słodki poczęstunek a dla zainteresowanych były również pokazy bractwa historycznego, straży pożarnej i policji. Mogliśmy obejrzeć również piękne występy dzieci z łowickich przedszkoli i szkół podstawowych, w tym pijarskiej podstawówki.

Marsz ten jest manifestacją wskazującą na wartość polskiej rodziny, ale również dziełem, które łączy wiele osób biorących udział w organizacji i włączających się w niego jako fundatorzy, do których należą łowiccy i okoliczni przedsiębiorcy.

Nadesłała Karolina Małecka-Wojtasiak

MK