I Pijarska Batalia Matematyczna w Łowiczu

I Pijarska Batalia Matematyczna w Łowiczu

Kolejną już formę uczenia się poprzez zabawę zaproponowało pijarskie liceum uczniom z łowickich podstawówek. 

Do konkursów czytelniczych, przyrodniczego „Dziobaka”, literackich escape roomów dołączyła Pijarska Batalia Matematyczna. W rywalizacji wzięli udział ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 4 i Szkoły Podstawowej nr 2, podstawówki z Popowa, Wygody i pijarskiej.

Batalia Matematyczna miała formę podchodów odbywających się w szkole pijarskiej. Na każdej stacji na czteroosobowe drużyny czekało zadanie ułożone przez nauczycielkę – Elżbietę Cywińską. Trudność zadań z zakresu m.in. lingwistyki była zróżnicowana, ale często wykraczała poza poziom szkoły podstawowej. Mimo to uczestnicy poradzili sobie bardzo dobrze, co podkreślają organizatorki, nauczycielki pijarskiego LO – Anna Wojtasiak i Natalia Kędziora:

Pomysł zrobienia konkursu w formie podchodów wziął się z chęci pokazania uczniom, że matematyka może być ciekawa, może wzbudzać pozytywne emocje, zachęcać do rywalizacji  czytamy na stronie.  Batalia Matematyczna składała się z 10 punktów zadaniowych obowiązkowych i dwóch bonusowych. Uczniowie otrzymali mapki i pod opieka animatora, ucznia naszego LO, przystępowali do biegu. Liczył się czas i poprawność wykonanych zadań. Zadania dotyczyły różnych działów matematyki. Chcieliśmy zainteresować uczniów lingwistyką, dlatego przemyciliśmy zadania z szyfrowania i zadania językowe wykraczające poza poziom szkoły podstawowej. Uczestnicy poradzili sobie świetnie!

Taka forma pozytywnej rywalizacji spodobała się uczniom, którzy już czekają na kolejną edycję.  Batalia matematyczna była bardzo ciekawą formą sprawdzenia siebie. Rozwiązywaliśmy  różne ciekawe zagadki logiczne i zadania, np. zadania z użyciem wzorów skróconego mnożenia, konstrukcją pięciokąta i wiele innych  mówi Marcelina Kapusta ze szkoły pijarskiej.

 To był bardzo ciekawy konkurs. Bardzo fajne urozmaicenie dnia. Było dużo ciekawych i trudnych zadań matematycznych i logicznych. Świetna była też organizacja  opowiada tym razem Bartosz Lus również ze szkoły pijarskiej.

Zwycięzcami I Pijarskiej Batalii Matematycznej zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łowiczu. Na każdego uczestnika czekały lody, pijarskie tańce i upominki. 

Nadesłała Karolina Małecka-Wojtasiak.

MK