40 lat parafii w Krakowie na Wieczystej

40 lat parafii w Krakowie na Wieczystej

22 maja 1983 r. podczas Mszy Świętej na krakowskich Błoniach papież Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła na Wieczystej. W tym roku minęło 40 lat od tego wydarzenia oraz 15 lat od poświęcenia kościoła, którego dokonał 6 września 2008 r. kard. Stanisław Dziwisz.

Dekret erekcyjny parafii Matki Bożej Ostrobramskiej w Krakowie podpisał kard. Franciszek Macharski 4 sierpnia 1983 r. i mianował pierwszym proboszczem o. Jana Frączka. To dzięki jego staraniom w 1985 r. został poświęcony nowy budynek duszpasterski, nowa kaplica i fundamenty kościoła parafialnego. Pod koniec tego roku rozpoczęła się katechizacja dzieci i młodzieży oraz rozpoczęto odprawiać Msze Święte i nabożeństwa. W dniu odpustu parafialnego, 16 listopada 1994 r., kard. Franciszek Macharski uroczyście pobłogosławił nowy kościół parafialny.

W 1995 r. nowym proboszczem parafii został o. Jacek Raczek, który wykończył wnętrze kościoła. Był proboszczem do 2007 r., kiedy jego posługę przejął o. Andrzej Tupek, by w 2019 mógł ją kontynuować o. Tomasz Jędruch. 

6 września 2023 r. parafianie Wieczystej przeżywali więc dwa jubileusze: 40 lat istnienia parafii i 15 lat od poświęcenia kościoła. Mszy Świętej tego dnia przewodniczył o. Mateusz Pindelski, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów, który wygłosił również kazanie. Przywołał w nim postać Zacheusza.  Jezus powiedział, że chce zatrzymać w jego domu. Tak samo Bóg zamieszkał pośród nas w tej świątyni  mówił o. Mateusz Pindelski. O. Prowincjał porównał wspólnotę parafialną do cegieł budujących mury kościoła.  Każdy z nas jest taką cegłą, żywym kamieniem, budującym kościół. Jeśli my się skruszymy, cały mur zacznie się walić. Każdy ma swoje miejsce, kiedy my się kruszymy, mur staje się dziurawy. Potrzebujemy głosić Chrystusa miłością, wychodząc do tych ludzi, którzy tu nie przychodzą, do tych, którzy znaleźli się na zakręcie, by powrócili do tej wspólnoty  mówił o. Mateusz.

Po zakończonej Eucharystii rozstrzygnięto konkurs plastyczny zorganizowany z okazji jubileuszów, a w dolnym kościele odbyła się agapa okolicznościowa. 

MK