"Nad Niemnem" w Łowiczu

Pijarskie Szkoły w Łowiczu po raz kolejny zostały zaproszone do współpracy z Biblioteką Miejską i wzięły aktywny udział w Narodowym Czytaniu. Tegoroczna edycja tej akcji poświęcona została pozytywistycznej powieści Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”. 

Ze względu na bogactwo fabuły przed autorką scenariusza i reżyserką p. Beatą Jeziorowską stanęło nie lada wyzwanie związane z przeniesieniem rozbudowanej powieści na deski teatru. Okazało się, że dobrym pomysłem było połączenie dwóch spojrzeń na to dzieło. Głównymi bohaterkami były dwie młode dziewczyny spierające się o aktualność „Nad Niemnem”.

Zwolenniczka powieści przywoływała kultowe sceny dotyczące miłości, problemu emigracji czy konfliktu pokoleń i poprzez komentarz ukazywała ich współczesny wymiar. Chyba najbardziej sugestywnym obrazem była postać morfinisty i bawidamka  Różyca  będącego odpowiednikiem dzisiejszych zagubionych, leniwych i pustych emocjonalnie celebrytów. Spektakl został także wzbogacony piosenkami wykonanymi przez scholę pod kierunkiem p. Natalii Kędziory, a o efekty świetlne i dźwiękowe zadbał zespół techniczny.

Po raz kolejny przedstawienie zostało wystawione przed uczniami szkoły i zyskało duże uznanie. Niektórzy uczniowie przyznawali, że samej powieści nie lubią, ale ta interpretacja i świetne aktorstwo ich kolegów, przekonuje ich do tego tekstu. Wielomiesięczne, odbywające się w wakacje próby, przyniosły wspaniały efekt.

Przed aktorami jeszcze jedno wyzwanie  zagrają wkrótce przed uczniami Szkoły Podstawowej nr 7. 

Nadesłała Karolina Małecka-Wojtasiak.

MK