23. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

23. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

"Moje miejsce" - pod takim hasłem 600 uczestników z Polski, Czech i Węgier przeżywało 23. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej. Spotkanie odbywało się w Krakowie w naszych szkołach w dniach 13-15 października 2023 r. Był to niesamowity czas spotkania z Panem Bogiem i poczucia wspólnoty wiary. 

Spotkanie Młodzieży Pijarskiej jest największym wydarzeniem skierowanym do młodzieży i też cieszy się ich największym zainteresowaniem. Wielu naszych absolwentów nawet po zakończeniu szkoły przyjeżdża, by tworzyć młodzież pijarską, a przy tym zachęcając tych najmłodszych uczestników, którzy przyjeżdżają po raz pierwszy na SMP. Jest to niewątpliwie najlepsza okazja do integracji pomiędzy placówkami, również tymi zagranicznymi. Pomimo, że SMP trwa niecałe trzy dni, ma niesamowicie bogaty program. 

W tym roku podczas pierwszą konferencję wygłosił ks. Sebastian Picur "W sercu Jezusa". Poprowadził również dla uczestników nabożeństwo, które swoją oprawą muzyczną wzbogacił chór z Velehradu z Czech. Kolejnymi gośćmi byli Maria Kargulewicz, Żaneta Majcher-Zielonka oraz Witold Majdak, którzy podzielili się z uczestnikami świadectwem wiary w swoim życiu. Pomimo, że każdy z nich jest na innym etapie swojego życia, podkreślali, jak wiara pozwala im czerpać z niego, jak najwięcej i odnajdywać się w niełatwych społecznościach naukowych, show biznesu czy artystycznych. Po tak inspirującym czasie, był czas, by podzielić się wzajemnie swoimi przemyśleniami w grupach, by tam kontynuować myśli, które zrodziły się podczas słuchania świadectw. Uczestnicy mieli w tym roku okazję wziąć udział w złożeniu ślubów uroczystych przez kl. Krzysztofa Świderskiego, które miały miejsce w kościele Matki Bożej Ostrobramskiej na Wieczystej.

Wieczorem grupy mogły zaprezentować swoją piosenkę, której myślą przewodnią było hasło SMP: Moje miejsce. Jak co roku, nie zawiedli, a każdy z utworów może zostać nazwany hitem. Po tych emocjach na scenie nadszedł jeden z najbardziej wyczekiwanym momentów spotkania, czyli zabawa z tańcami pijarskimi. W tym roku animatorzy razem z kl. Łukaszem, pomysłodawcą tegorocznego scenariusza, zabrali wszystkich na wycieczkę dookoła świata, przez kraje, z których pochodzą znane i lubiane piosenki. Podczas radosnego świętowania na uczestników czekała mała niespodzianka od kl. Krzysztofa, który postanowił trochę ochłodzić gorącą atmosferę panującą na holu liceum. W tej przerwie podzielił się z wszystkimi swoimi emocjami i tym, czego doświadczył podczas uroczystości złożenia ślubów uroczystych w naszym Zakonie. Po zakończonej zabawie pijarskiej wszyscy udali się na adorację Najświętszego Sakramentu, którą poprowadził o. Rafał Stenka i Wielopokoleniowy Chór SMP. Nazwa nie jest przypadkowa, bowiem w zespole znaleźli się absolwenci szkół pijarskich czy Duszpasterstwa Akademickiego Pijarów, którzy wrócili na SMP. 

Ostatniego dnia konferencję "Moje miejsce w Kościele" powiedziała s. Scholastyka, alebertynka. Był to czas podsumować, dlatego też tym, co działo się podczas Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie dzielili się uczestnicy tego spotkania: Maja i Mateusz, zachęcając do udziału w kolejnych ŚDM, które odbędą się w Seulu w Korei Południowej. 

Pomimo, że nie jubileuszowe, to zawsze Spotkanie Młodzieży Pijarskiej jest niesamowicie ważnym wydarzeniem, które otwiera niejako rok duszpasterski w naszych placówkach i pozwala zachęcić młodzież do aktywnego uczestniczenia w życiu swoich placówek, do których powrócili. 

MK