Uroczystości odpustowe w łowickiej świątyni

Uroczystości odpustowe w łowickiej świątyni

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego jest również dniem odpustu w kościele ojców pijarów w Łowiczu, którzy tego dnia szczególnie zwracają się do patronki świątyni - Matki Bożej Łaskawej.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą sprawowaną przez o. Andrzeja Lisiaka oraz o. Mirosława Wojdę w intencji dobrodziejów oraz wiernych uczęszczających do kościoła ojców pijarów.

W homilii o. Andrzej Lisiak przypomniał historię kultu Matki Bożej Łaskawej, który odnosi się do roku  1410 r., gdy włoskie miasteczko było dziesiątkowane przez zarazę. Obroną dla cierpiących mieszkańców stała się Matka Boża, która ukazała się Joannie a Costumis. Maryja miała na sobie złotą suknię i błękitny płaszcz, a w ręku trzymała strzały nawiązujące do gniewu Bożego. Poprosiła ludzi, aby rozpoczęli powszechny post i trzydniowych procesji pokutnych. Dzięki tej pokucie stał się cud i zaraza ustała. W pijarskim kościele w Łowiczu znajduje się figura Matki Bożej Łaskawej z końca XVII wieku, która oddaje wyobrażenie Maryi z wizji włoskiej kobiety.

Po uroczystej Eucharystii pijarscy licealiści wzięli udział w procesji, niosąc figurę Matki Bożej.

Fot. łowicz24

MK